O.S.E.L. - Čína prodává zabijácké drony na Střední východ
 Čína prodává zabijácké drony na Střední východ
Americká armáda nedávno představila etické principy pro využívání umělých inteligencí. Vše nasvědčuje tomu, že čínské výrobce dronů toto gesto nijak zvláště neoslovilo. Čína vyváží na Střední východ drony, které mohou autonomně podniknout přesný smrtící útok.

Vražedný vrtulníček. Kredit: Ziyan.
Vražedný vrtulníček. Kredit: Ziyan.

Není to tak dávno, co se rozhořčené osobnosti a odborníci nejrůznějšího zaměření z celého světa pohoršovali nad vražednými roboty a dožadovali se jejich úplného zákazu. Vše nasvědčuje tomu, že je pozdě, ať se nám to líbí anebo nikoliv. Americký ministr obrany Mark Esper v těchto dnech oznámil, že Čína vyváží na Střední východ drony, jejichž výrobci inzerují zabijáckou autonomii. Což by mělo znamenat, že takový dron zabíjí lidi, když se k tomu sám rozhodne, prakticky bez lidského dohledu. Je to vůbec poprvé, kdy něco takového připustil vysoce postavený představitel Pentagonu.

 

Úřadující šéf Pentagonu Mark Esper. Kredit: Monica King / Wikimedia Commons.
Úřadující šéf Pentagonu Mark Esper. Kredit: Monica King / Wikimedia Commons.

Esper tvrdí, že Čína vyváží na horkou půdu Středního východu některé ze svých nejvíce pokročilých vojenských leteckých dronů, a že tam hodlá prodávat i stealth drony příští generace, jen co budou k dispozici. Vyvážené drony by podle Espera měly být plně autonomní, včetně schopnosti autonomních smrtících úderů.

 

Blowfish A3. Kredit: Ziyan.
Blowfish A3. Kredit: Ziyan.

Například čínský výrobce Ziyan prodává Blowfish A3, což je vrtulníkový dron vybavený lehkým kulometem. Podle Ziyanu tenhle smrtící vrtulníček může létat na komplikovaných bojových misích, dělat průzkum zadaného území, a rovněž podnikat vysoce přesné likvidační údery. Američtí zpravodajci uvádějí, že Ziyan jedná o prodeji těchto dronů s Pákistánem a Saúdskou Arábií. I když Čína ráda mluví o obavách ze závodů ve zbrojení umělých inteligencí, tak většina čínského vedení podle všeho agresivně prosazuje vojenské využití umělých inteligencí. Představitelé velké čínské společnosti NORINCO se nedávno nechali slyšet, že na budoucích bojištích už nebudou bojovat lidé, jen stroje. Podle nich to bude už kolem roku 2025.

 

Ministr Esper rovněž prohlásil, že Čína svými softwarovými i hardwarovými výzvědnými sítěmi intenzivně shromažďuje poznatky pro vývoj umělých inteligencí. Podle Espera vše nasvědčuje tomu, že Čína buduje cenzorský stát, který bude potlačovat základní lidská práva v doposud nevídaném měřítku. Také je zřejmé, že Čína v poslední době všemi dostupnými prostředky tlačí soukromé společnosti i výzkumné instituce, aby se aktivně podílely na vládních, čili vojenských programech. Zabijácké drony jsou jedním ze symptomů této situace.


Esper vyzdvihl panel Defense Innovation Board, který nedávno navrhl principy pro využívání umělé inteligence americkou armádou. Pro tyto principy je přitom zcela klíčové, že člověku zůstává pravomoc rozhodování, zvláště pokud jde o mise, na nichž se zabíjí. Bohužel, jak se zdá, pro Čínu jsou tyto ušlechtilé principy jen cárem papíru. Esper přičítá část viny společnostem, které byly ochotné spolupracovat s Čínou na vývoji umělých inteligencí a Čína je teď, světě div se, používá poněkud neeticky. Do budoucna to každopádně představuje zásadní problém, protože plně autonomní bojové drony by mohly mít díky nelidsky rychlému rozhodování klíčovou výhodu na bojišti. Pokud se to potvrdí, tak princip lidského rozhodnutí při útoku dronu bude nejspíš muset stranou.

Video:  ZIYAN UAV- Airborne Weapon System

 

Literatura
Defense One 5. 11. 2019.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:08.11.2019