O.S.E.L. - Nová éra: Rolls-Royce v UK postaví a spustí až 15 jaderných minireaktorů
 Nová éra: Rolls-Royce v UK postaví a spustí až 15 jaderných minireaktorů
Společnost Rolls-Royce vsadila na malé modulární jaderné reaktory s výkonem 440 MW. V prvním kole jich chtějí postavit až 15, v prostorech vysloužilých jaderných elektráren. Jeden takový minireaktor se vejde na kamion a mohl by pohánět celé město střední velikosti.

Jaderná minielektrárna s minireaktorem. Kredit: Rolls-Royce.
Jaderná minielektrárna s minireaktorem. Kredit: Rolls-Royce.

Podle všeho jsme na prahu éry malých jaderných reaktorů, které by mohly zlomit prokletí soudobých „velkých“ jaderných elektráren. Náklady na stavbu či rozšíření takových elektráren, ať už finanční anebo politické, dosáhly neúnosných výšin. Malé reaktory by teď mohly změnit pravidla hry.

 

Minireaktor na kamionu. Kredit: Rolls-Royce.
Minireaktor na kamionu. Kredit: Rolls-Royce.

Šéf technologů společnosti Rolls-Royce Paul Stein nedávno sdělil v interview pro stanici BBC Radio 4, že plánují ve Velké Británii vybudovat, spustit, a pak také provozovat až 15 jaderných minireaktorů. Chtějí to zvládnout do konce dvacátých let, pokud v té době bude ještě Velká Británie existovat. Cílem Rolls-Royce je vyrábět modulární minireaktory, které bude možné vozit na běžných kamionech.

 

Ačkoliv se to nezdá, tak vlastně žijeme v době rozmachu jaderné energetiky. Jen se jaksi odehrává mimo zraky Západu. Podle údajů World Nuclear Association v této chvíli pracuje 448 civilních jaderných reaktorů a ve výstavbě je dalších 53 reaktorů. Prakticky všechny nové reaktory teď ale vyrůstají v Asii a ve východní Evropě. V samotné Číně se právě staví víc jaderných reaktorů nežli na celém slavném Západě dohromady.

Kolik asi vyroste elektráren s minireaktory? Kredit: Rolls-Royce.
Kolik asi vyroste elektráren s minireaktory? Kredit: Rolls-Royce.

 

Důvodem jsou z části nesmiřitelné protesty, kterým čelí každý projekt nového reaktoru v Asii či Evropě, a pak také značné náklady na stavbu a provoz jaderného reaktoru v soudobé energetice, v níž dominuje levný zemní plyn. Očividnou stagnaci jaderné energetiky by teď mohly prorazit právě modulární minireaktory, které je možné vyrábět ve velkém, jednoduše je přepravit na místo určení a pak je připojit k síti, jako zdroj elektřiny bez velkých emisí uhlíku.

 

Vývoj a výroba minireaktorů není a nebude bez problémů, ale Rolls-Royce jsou přesvědčeni, že v konečném výsledku budou takové minireaktory Small Modular Reactors (SMR) rozhodně přínosem. Britské ekonomice by měly k roku 2050 přinést hodnotu 68 miliard dolarů, dalších 327 miliard dolarů v exportech a 40 tisíc nových pracovních míst.

 

Každý minireaktor SMR by měl sloužit 60 let a vyrábět 440 MW elektřiny, což je dost pro dnešní spotřebu města velikosti Leedsu. Cena výroby elektřiny těmito reaktory by měla být 78 dolarů za 1 MWh. Minireaktory by měly pracovat na brownfieldech, tedy na opuštěných průmyslových plochách, především dosluhujících a bývalých jaderných elektráren. Jedna jaderná minielektrárna by měla zabrat 1,5 akru v rámci 10 akrové plochy. To představuje asi jednu šestnáctinu rozlohy velké jaderné elektrárny, jako je například Hinkley Point. Významnou roli by měla sehrát výroba minireaktorů na export.

 

Rolls-Royce, na rozdíl od jiných společností, které usilují o výrobu jaderných minireaktorů, nevsadili na zcela nový typ reaktoru. Namísto toho adaptují stávající design reaktoru. Tyto reaktory chtějí Rolls-Royce vyrábět u montážních linek, což by mělo snížit výrobní náklady. Jde o jeden z designů, který již mnoho let vyrábí elektřinu v jaderných elektrárnách. Rolls-Royce se snaží při vývoji minireaktoru soustředit na snížení ceny elektřiny pro koncové zákazníky.

 

Video: Rolls-Royce Small Modular Reactor

 

Literatura

BBC News 24. 1. 2020, New Atlas 26. 1. 2020.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:29.01.2020