O.S.E.L. - DARPA vs koronavirus: Vyvíjejí monoklonální protilátkový štít
 DARPA vs koronavirus: Vyvíjejí monoklonální protilátkový štít
Program Pandemic Prevention Platform amerických vojenských vývojářů DARPA pracuje na novém typu rychle dostupné, dočasné, ale účinné ochrany před pandemickými viry. S využitím pokročilých laboratorních technologií chtějí mít protilátkový štít proti koronaviru hotový letos v létě.

Pandemic Prevention Platform. Kredit: DARPA.
Pandemic Prevention Platform. Kredit: DARPA.

Američtí vojenští vývojáři DARPA dali světu internet a spoustu další fantastických technologií, které jsou užitečné jak pro vojáky, tak i pro civilisty. Teď zase pro změnu svět zachraňují. Vyvíjejí nový postup pro posílení lidské imunity vůči virům, který by měl dát vládám, armádám a hlavně obyčejným lidem tolik potřebný čas. A jak se zdá, s trochou štěstí by to DARPA mohla stihnout ještě tak, že pomůže s právě probíhající pandemií proklaté koronavirózy COVID-19.

 

DARPA, logo.
DARPA, logo.

Jde o program DARPA se slibným názvem Pandemic Prevention Platform. Nesnaží se dělat vakcínu. DARPA obvykle nestaví vzdušné zámky. Dobře vědí, že udělat např. RNA vakcínu je sice relativně snadné a rychlé, problém je ale s velmi dlouhými a náročnými klinickými testy, jejichž výsledek obvykle visí na vážkách. Také to nějaký čas trvá, než vakcína připraví imunitní systém do boje.

 

DARPA proto vyvíjí něco jiného. Dělají na monoklonálním protilátkovém štítu, který bude fungovat jako dočasná ochrana na několik měsíců, což by mohlo trvat až do chvíle, než bude k dispozici vakcína. Cílem DARPA je vystopovat specifické monoklonální protilátky, které vytváří tělo, když se setká s virem, a následně přimět tělo, aby tyto látky vyrobilo a chránilo se s jejich pomocí.

Kdo z koho? Kredit: ECDC.
Kdo z koho? Kredit: ECDC.

 

Háček je v tom, že obvykle nějaký čas trvá, než takové protilátky najdeme a dovedeme využít. Jedním z klíčových cílů programu Pandemic Prevention Platform proto je zrychlit hledání vhodných protilátek s využitím B-lymfocytů pacientů. Z několika měsíců až let se teď musí stát několik týdnů. Vedoucí programu Amy Jenkins a její kolegové k tomu používají mikrokapalinové technologie, nanotechnologie a nové postupy pro čtení genů.

 

Druhým významným cílem programu je zrychlení výroby specifických protilátek. Tradičně se protilátky, stejně jako vakcíny, vyrábějí v bioreaktorech. Tým Jenkinsové vyvíjí nový postup pro výrobu protilátek, s využitím genetického materiálu koronaviru. Po vpíchnutí příslušné RNA by mělo dojít k tomu, že si tělo vyrobí potřebné protilátky. Jak říká Jenkinsová, v tomto případě se bioreaktorem stává samotné tělo pacienta. Vyrobit a tímto způsobem aplikovat genetický materiál je dnes mnohem snazší, nežli vyrobit a použít tradiční vakcínu. Monoklonální protilátkový štít by mohl být hotový rychle, snad již v létě. A to by nejspíš zachránilo spoustu životů.

 

 

Literatura

Defense One 10. 3. 2020.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:12.03.2020