O.S.E.L. - Extrémní kosmické mládě: Astronomové objevili nejmladší magnetar
 Extrémní kosmické mládě: Astronomové objevili nejmladší magnetar
Swift J1818.0-1607 je magnetar ze souhvězdí Střelce, který se zrodil, z našeho pohledu, před pouhými 240 lety. Takto čerstvé „hvězdné mládě“ je to astronomy cenným objektem pro pozorování a zároveň přírodní laboratoří, v níž je možné studovat extrémní fyziku.

Magnetar. Kredit: ESA.
Magnetar. Kredit: ESA.

Není tajemstvím, že astronomové mají poněkud jiné vnímání času nežli ostatní smrtelníci. Často se zabývají objekty, které vznikly před miliardami let anebo objekty, které budou ještě dlouhé miliardy let existovat. Přesto občas objeví něco opravdu mladého, alespoň v jejich „astronomickém“ čase.

 

Nanda Rea. Kredit: ESA / N. Rea.
Nanda Rea. Kredit: ESA / N. Rea.

Astrofyzička Nanda Rea ze španělského institutu Institute of Space Sciences v Barceloně a její kolegové nedávno odhalili objekt, které je ve své kategorii opravdové mládě. Jde o pozoruhodnou neutronovou hvězdu Swift J1818.0-1607, jejíž stáří badatelé odhadli na pouhých 240 let. To je na astronomické poměry, jako kdyby se zrodila včera.

 

Swift J1818.0-1607 se nachází v souhvězdí Střelce, ve vzdálenosti asi 16 tisíc světelných let. To samozřejmě znamená, že skuteční stáří tohoto magnetaru je 240 plus 16 tisíc let. Nicméně, my jej dnes pozorujeme ve stavu, v jakém byl právě zmíněných 240 let po svém vzniku. Je to nejmladší magnetar, na jaký jsme zatím narazili.

 

Magnetar objevila americká vesmírná observatoř s Neil Gehrels Swift Observatory, která 12. března 2020 detekovala masivní záblesk rentgenového záření. Takto prozrazený objekt následně pozorovaly evropská vesmírná observatoř XMM-Newton a americká vesmírná observatoř NuSTAR.

 

Neil Gehrels Swift Observatory. sKredit: NASA.
Neil Gehrels Swift Observatory. sKredit: NASA.

Neutronové hvězdy, které tvoří extrémně hustá a napůl zhroucená hmota, jsou samy o sobě dost extrémní a vzácné. Magnetary jsou ale ještě o dost extrémnější a vzácnější. V současné době známe asi 3 tisíce neutronových hvězd, zatímco potvrzených magnetarů jsme objevili pouhých 31. Magnetary mají až tisíckrát silnější magnetické pole nežli typické neutronové hvězdy. A stomilionkrát silnější nežli nejsilnější magnety vyrobené lidmi.

 

Proč by měl být mladičký magnetar tak zajímavý? Obecně řečeno, neutronové hvězdy a obzvláště magnetary pro nás představují přírodní laboratoře, v nichž panují podmínky, které na Zemi nejspíš ještě dlouhou dobu nevytvoříme. Jak říká Rea, právě díky pozorováním mladých magnetarů a také mladých neutronových hvězd bychom se mohli přiblížit vysvětlení, jak vlastně tyto objekty vznikají, a proč je magnetarů ve vesmíru tak málo. Další věc je, že se podle řady modelů se fyzikální vlastnosti a chování magnetarů mění v průběhu jejich stárnutí, a že by magnetary měly být nejvíce aktivní, právě když jsou velmi mladé.

 

Video: The Astrophysics of Fast Radio Bursts - Nanda Rea

Literatura

NASA 17. 6. 2020.

Astrophysical Journal Letters online 17. 6. 2020.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:20.06.2020