O.S.E.L. - DARPA vyvinula systém protidronové obrany, který střílí konfetami
 DARPA vyvinula systém protidronové obrany, který střílí konfetami
Elegantní mobilní systém Mobile Force Protection by měl chránit konvoje a podobné typy cílů před útoky hejn laciných dronů. Namísto výbušnin či projektilů využívá konfety. S takovým přístupem bude možné systém MFP používat i ve městech, aniž by to zásadně ohrožovalo lidi na životě.

Systém Mobile Force Protection. Kredit: DARPA.
Systém Mobile Force Protection. Kredit: DARPA.

Drony se stávají stále větším bezpečnostním problémem. A nejspíš se to bude dál zhoršovat. V ozbrojených silách je velká poptávka po technologiích, s nimiž by bylo možné čelit hejnům menších levných dronů. Takové drony mohou obtěžovat, špehovat nebo i útočit. Ve větším počtu mohou být jejich akce zničující.

 

Gregory Avicola. Kredit: DARPA.
Gregory Avicola. Kredit: DARPA.
Američtí vojenští snílci DARPA na tom ale samozřejmě pracují. Mimo jiné vyvíjejí systém protidronové obrany v rámci programu Mobile Force Protection (MFP), jehož úkolem bude bránit vojenské instalace či operace před nežádoucími nálety dronů. Takové obranné systémy se přitom mohou využívat v obydlených oblastech, takže DARPA v tomto případě zvolila přístup, který nezahrnuje výbušniny nebo nebezpečné projektily. Namísto toho střílí po dronech konfetami.

 

Program MFP běží od roku 2017. DARPA s jeho pomocí hledá řešení, které by bylo vhodnou odpovědí na levné drony, jaké by mohly operovat ve velkých počtech. Obranný systém MFP by měl přitom chránit především konvoje, tedy typicky cenné cíle v obydlených oblastech.

Obranná akce systému MFP. Kredit: DARPA.
Obranná akce systému MFP. Kredit: DARPA.
DARPA postavila demonstrační prototyp, který je vybavený mikrovlnným radarem pro automatickou detekci potenciálních cílů. Inteligence systému se rozhodne, zda jde skutečně o dron a pokud ano, tak zaútočí. Konfety nejsou smrtící, takže útoky tohoto systému má plně na povel umělá inteligence bez dohledu lidského operátora.

 

Systémy protidronové obrany Counter-Unmanned Air System (C-UAS) využívají celou řadu technologií, které nezahrnují výbušniny, či projektily o vysokých energiích. Počátky těchto technologií sahají až do doby 2. světové války, kdy britští specialisté Miscellaneous Weapons Department experimentovali s balony či raketami na drátech, které fungovaly jako protiletadlová obrana.

 

Systém MFP sází na konfety, které po zásahu zamotají rotory a řídící plochy dronu, takže dron jde záhy k zemi. Až technologie dozraje, tak ji DARPA převede do praktické podobv a poskytne ji různým ozbrojeným složkám. Jak uvádí manažer programu MFP Gregory Avicola, tento obranný systém by měl chránit mobilní cíle. Proto se program soustředí na to, aby řešení bylo malé, lehké a nenáročné na energii. Systém MFP by měl rovněž levný a měl by potřebovat jen nízký počet operátorů.

 

Video: Mobile Force Protection (MFP) Demonstration

 

Literatura

DARPA 7. 6. 2021.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:26.06.2021