O.S.E.L. - Americký robotický minitank Ripsaw M5 poprvé testoval ostrou střelbu
 Americký robotický minitank Ripsaw M5 poprvé testoval ostrou střelbu
US Army si dělá zálusk na flotilu robotických obrněnců, které se stanou součástí výzbroje pozemních jednotek. Dálkově řízené nebo i autonomně operující minitanky Ripsaw M5 by se měly účastnit rozmanitých bojových, průzkumných i logistických misí, ať už samostatně nebo společně s vozidly s lidskou posádkou.

Ripsaw M5 na ostrých střelbách. Kredit: US Army.
Ripsaw M5 na ostrých střelbách. Kredit: US Army.

Americká společnost Textron Systems ve spolupráci s US Army vyvíjí pozoruhodný robotický minitank Ripsaw M5. Jde o plně autonomní obrněnec s elektrickým pohonem, který má modulární design a může se pohybovat rychlostí až 96 kilometrů za hodinu. Ripsaw M5 může plnit rozmanité mise, od vyloženě bojových, přes doprovod konvojů, až po patroly a průzkumné či záchranné mise.

 

Minitank Ripsaw během testů na Fort Dix. Kredit: US Army.
Minitank Ripsaw během testů na Fort Dix. Kredit: US Army.

Donedávna byly tanky platformy Ripsaw k vidění převážně na videích, kde předvádějí své možnosti v terénu. Teď už to ale tak úplně neplatí. Nedávno se jeden z prototypů minitanku Ripsaw M5, vyzbrojený automatickým kanonem Mk. 44 Bushmaster II ráže 30 milimetrů, zúčastnil testů s ostrou střelbou. Kromě ověření možností střelby bylo podstatnou součástí těchto testů dálkové řízení minitanku lidskými operátory z upraveného obrněného vozidla Bradley, označovaného jako Mission Enabling Technologies Demonstrator (MET-D).

 

Tyto testy ověřovaly potenciál minitanku pro mise, v nichž by tyto obrněnce měly operovat společně s vozidly s lidskou posádkou. Tím by se minitank Ripsaw stal pozemní obdobou projektů letectva v duchu „loyal wingman“, které pracují na technologiích a postupech pro společné operace autonomních dronů a letounů s lidskou posádkou.

 

Ripsaw M5 si zastřílel 30. července, v prostoru základny americké armády Fort Dix ve státě New Yersey. Testy minitanku jsou součástí programu US Army Robotic Combat Vehicle-Medium (RCV-M). Mike Mera z Remote Weapons Branch centra Armaments Center v Picatinny říká, že srovnatelné testy minitanku zatím probíhaly výhradně v laboratorních podmínkách. Pro něj a další specialisty bylo klíčové prověřit integraci dálkově ovládané věže minitanku.

 

Ripsaw M5 používá věž Protector RT40 (dříve označovanou MCT-30) od norského výrobce Kongsberg. Věž má k dispozici zmíněný automatický kanon Bushmaster a kulomet M240 ráže 7,62 mm. Na každé straně věže jsou rovněž instalovány vrhače kouřových granátů. Odborníci během testů sledovali výkony věže, zbraní a celého minitanku vysokorychlostními kamerami. Získali spoustu dat, která teď budou vyhodnocovat.

 

Pro budoucí uplatnění minitanku je nezbytná fungující souhra platformy s věží, která je ve srovnání se zbytkem vozidla relativně velká. Americká armáda vybrala Ripsaw M5 jako vítěze soutěže v rámci programu RCV-M v lednu 2020. V dohledné době by měla být zahájena postupná integrace pozemních robotických vozidel s armádními jednotkami. Příští léto by již měli s minitankem cvičit vojáci ve Fort Hood v Texasu.

 

Video: The RIPSAW® M5 is Mission Ready

 

Video: Ripsaw M5 - Robotic Combat Vehicle

 

Literatura

The Drive War Zone 4. 8. 2021.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:10.08.2021