O.S.E.L. - Americký robotický raketomet ROGUE Fires vyvolal globální senzaci
 Americký robotický raketomet ROGUE Fires vyvolal globální senzaci
US Navy testují pozoruhodný systém Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System, čili NMESIS. Tvoří jej robotický raketomet se sci-fi vizáží ROGUE Fires, vyzbrojený pokročilými protilodními střelami Naval Strike Missile (NSM). Jsou to orgie technologií za nemalou cenu. Jedna střela NSM přijde na téměř 2 200 000 dolarů.

Robotický raketomet systému NMESIS. Kredit: Lance Cpl. Luke Cohen / US Navy.
Robotický raketomet systému NMESIS. Kredit: Lance Cpl. Luke Cohen / US Navy.

Ve dnech 3. až 15. srpna se uskutečnilo cvičení amerického námořnictva a spojenců Large-Scale Exercise 2021. Byla to globální akce, která prověřila synchronizaci pěti flotil a tří expedičních jednotek námořní pěchoty napříč 17 časovými pásmy. Cvičení se soustředilo na schopnost čelit regionálním mocnostem, jako je Rusko nebo Čína. Jednotky USA, Velké Británie, Austrálie a Japonska si také vyzkoušely postupy rychlých válečných operací na globálním jevišti v souvislosti s raketovými údery protivníka. Podobné cvičení by se mělo konat zase za tři roky.

 

Střela Naval Strike Missile. Kredit: US DoD / Wikimedia Commons.
Střela Naval Strike Missile. Kredit: US DoD / Wikimedia Commons.

Na Large Scale Exercise 2021 se odehrála spousta zajímavých věcí. Ekosystémy sociálních médií a globální zpravodajství ale nejvíce zaujal robotický raketomet ROGUE Fires (podle anglického Remotely Operated Ground Unit for Expeditionar) od společnosti Oshkosh Defense. Tento raketomet společně s protilodními střelami Naval Strike Missile (NSM) tvoří nový systém Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System, čili NMESIS.

 

ROGUE Fires se stal hrdinou zpravodajství v řadě zemí, stejně jako hvězdou sociálních médií. Jak se zdá, diváci jsou překvapeni jeho vzhledem. Platforma připomíná taktické vozidlo Joint Light Tactical Vehicle (JLTV), rovněž z dílny Oshkoshe, ovšem bez kabiny pro posádku. Raketomet je ovládaný na dálku operátorem a má k dispozici soustavu senzorů a kamer, které dávají vozidlu neobvyklý vzhled. Konstrukce raketometu je velmi flexibilní a je možné ji přizpůsobit rozmanitým misím.

 

Systém NMESIS během cvičení Large-Scale Exercise 2021. Kredit: Maj. Nick Mannweiler / US Marine Corps.
Systém NMESIS během cvičení Large-Scale Exercise 2021. Kredit: Maj. Nick Mannweiler / US Marine Corps.

Systém NMESIS už má za sebou úspěšné testy. Jejich součástí bylo i odpálení střely Naval Strike Missile (NSM), kterou vyvinula norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace. Po odpalu následoval přímý zásah cíle na moři. NSM je střelou s plochou dráhou letu a s vysokou schopností manévrovat. Je určená k ničení silně bráněných cílů na moři i na souši. Čtyřmetrová střela o hmotnosti 410 kg, včetně 125kg bojové hlavice, dolétne vysoce podzvukovou rychlostí do vzdálenosti 185 kilometrů. Sofistikovaná zbraň ale není úplně zadarmo. Jedna střela přijde na téměř 2 miliony 200 tisíc dolarů.

 

Námořníci si pochvalují, že systémy jako je NMESIS a jejich možnosti představují zásadní posun v palebné síle, kterou má námořnictvo k dispozici. Měly by pro ně být oporou díky konceptu Ground-Based Anti-Ship Missile (GBASM) pro malé jednotky mariňáků. Nasazení takových zbraní nepochybně ovlivní široké spektrum operaci na moři a v širokém okolí. Budoucí mariňáci by neměli být „thoughtless executors“, ale spíše „smart autonomous“.

 

Video: Marines Successfully Fire New NMESIS Anti Ship Weapon During Live Exercise

 

Literatura

Defence Blog 21. 8. 2021.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:23.08.2021