O.S.E.L. - Ig Nobelovy ceny za rok 2021
 Ig Nobelovy ceny za rok 2021
Nositeli cen 31. ročníku se stávají autoři vědeckých publikací zaměřených na vousy, žvýkačky, šváby na ponorkách,… Česká republika si odnáší cenu za ekonomiku a zjištění, že obezita politiků může být dobrým indikátorem korupce.

Za normální situace se ocenění Ig Noble předává v Sandersvě posluchárně Harvardské univerzity, Cambridge v americkém státě Massachusetts. Loni a letos se kvůli pandemii veřejnost tradičně veselé taškařice účastnit nemohla. Záznam virtuální ceremonie byl před pěti hodinami zveřejněn na YOUTUBE (Autor snímku posluchárny: Steve Rosenthal)
Za normální situace se ocenění Ig Noble předává v Sandersvě posluchárně Harvardské univerzity, Cambridge v americkém státě Massachusetts. Loni a letos se kvůli pandemii veřejnost tradičně veselé taškařice účastnit nemohla. Záznam virtuální ceremonie byl před pěti hodinami zveřejněn na YOUTUBE (Autor snímku posluchárny: Steve Rosenthal)

Ig Nobelovy ceny jsou ocenění parodující Nobelovy ceny. Vítěze vyhlašuje každoročně v říjnu americký časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu) na základě rozhodnutí komise složené ze skutečných nositelů Nobelových cen.

 

Cenu míru si letos odnáší Američané. Trojice vědců z University of Utah ve složení Ethan Beseris, Steven Naleway a David Carrier, si porotu získala za testování evoluční hypotézy vzniku vousů a zjištění, že vousy nejsou jen "cool", ale i něčím, co chrání mužům jemné obličejové kosti před úderem. Komise ocenila, že při jejich pokusech nebyl nikdo zraněn a nepadla při nich ani facka. V metodice se praví, že pro simulaci lidských kostí použili kompozit. Po jeho překrytí ovčí kůží s rounem (jako kontrolu bez rouna) na něj shazovali závaží. Z experimentu vědci vydedukovali, že kromě toho, že plnovous vypadá hezky, pravděpodobně také snižuje závažnost tržných ran a pohmoždění kůže a obličejových svalů.

 

Logo letošní akce (Kredit: Annals of Improbable Research)
Logo letošní akce dostalo roušku (Kredit: Annals of Improbable Research)

Cena za entomologii také zůstává v USA. Získal ji tým výzkumníků amerického námořnictva za objev efektivnějšího způsobu kontroly stavu švábů na ponorkách. V tomto případě jde o výsledky z roku 1971. Studii otiskl  časopis Journal of Economic Entomology. Píše se v ní, že tradiční metody, jako je jejich vypuzování fumigací karboxidy a používání pesticidu malathionu, nejsou dost dobré. Výsledkem jejich bádání je, že používání pesticidu dichlorvos je levnější a účinnější.

 

Cena za ekologii putuje do Španělska a Iranu. Leila Satari, Alba Guillén, Àngela Vidal-Verdú a Manuel Porcar ji získali za  použití genetické analýzy a objev, že jednou rozžvýkané žvýkačky, tři měsíce přilepené na chodníku v různých zemích, se hemží ošklivými bakteriemi.


Cenu za biologii si odnáší Susanne Schötzová ze Švédska, za pilotní studii a analýzu vztahu koček s člověkem. Komunikace probíhá  prostřednictvím variací v mrnčení, cvrlikání, tlachání, trylkování, tweedlingu, mumlání, mňoukání, sténání, skřípání, syčení, zívání, vytí, vrčení a dalších způsobů komunikace.


Cena za chemii putuje do Německa, Velké Británie, Nového Zélandu, Řecka, Kypru a Rakouska. Mezinárodnímu kolektivu se podařilo analyzovat vzduch v kinech a zkoumat, zda pachy produkované publikem spolehlivě indikují úroveň násilí, sexu, asociálního chování, užívání drog a vulgární mluvy ve filmu, který diváci v biografu právě sledují.

 

Cenu za ekonomiku obdržely společně Francie Švýcarsko, Austrálei , Rakousko, Česká republika a Velká Británie. Mezinárodní kolektiv vedený Francouzem (Pavlo Blavatskyy) dospěl k závěru, že obezita politiků může být dobrým indikátorem korupce dané země. Odkaz na publikaci zde.

 

Video: The 31st First Annual Ig Nobel Prize Ceremony 2021

 

 

Cenu za lékařství vybojoval německo-turecko-britský tým za důkaz, že orgasmy mohou být při zlepšování nosního dýchání stejně účinné jako dekongestivní léky.

 

Cenu „kinetiky“ má Japonsko, Švýcarsko a Itálie. Kolektivu Hisashi Murakama se ocenění dostalo za  série experimentů s cílem zjistit, proč se chodci někdy srážejí s jinými chodci.

 

Cena dopravy putuje do Afriky, Brazilie, Velké Británie a USA, a to za experiment mající za cíl zjistit, zda je není lepší vzduchem přepravovat nosorožce hlavou dolů.

 

Vítěze 31. ročníku Ig Nobels zveřejnil  časopis  Annals of Improbable Research (hlavní sponzor akce). Podrobný přehled objevů  které „nemohou být a nebo které by neměly být opakovány“, spolu citacemi a odkazy na publikace najdete ZDE.


Autor: Josef Pazdera
Datum:10.09.2021