O.S.E.L. - Ericsson a PowerLight vyvíjejí výkonný systém pro bezdrátový přenos energie
 Ericsson a PowerLight vyvíjejí výkonný systém pro bezdrátový přenos energie
Nový bezdrátový systém pro přenos energie je založený na laserovém paprsku a fotovoltaickém článku. Funguje pod širým nebem. Prototyp zařízení přenesl 480 wattů na vzdálenost 300 metrů, k přenosné stanici 5G sítě, které by díky tomu mohly lépe unikat novodobým ludditům.

Přijímač prototypu systému pro bezdrátový přenos energie. Kredit: Ericsson.
Přijímač prototypu systému pro bezdrátový přenos energie. Kredit: Ericsson.

Bezdrátový přenos energie by mohl být velmi užitečný. V současné době je ale zásadní překážkou omezený dosah takových technologií. Společnosti Ericsson a PowerLight Technologies společně vyvíjejí nový systém pro bezdrátový přenos energie, který bude mít podstatně větší dosah, než soudobé technologie. Nedávno otestovali prototyp, kterým přenesli energii pro přenosnou stanici 5G sítě.

 

Logo. Kredit: PowerLight Technologies.
Logo. Kredit: PowerLight Technologies.

Někteří uživatelé již mají zkušenost s bezdrátovým přenosem energie. Existují zařízení, která dobíjejí energii do telefonů, hodinek nebo sluchátek. Obvykle to ale funguje tak, že dobíjenou věc musíte položit nebo alespoň těsně přiblížit ke zdroji energie. Pak ovšem bezdrátový přenos postrádá smysl, protože by bylo jednoduší dotyčný přístroj prostě dobíjet ze sítě. V současnosti se už vyvíjejí systémy, které by měly přenášet energii k různým zařízením v jedné místnosti.

 

Ericsson a PowerLight hodlají pokročit ještě dál a pracují na systému, který bude přenášet energii pod širým nebem. Systém se skládá z vysílače a přijímače, které mohou dělit stovky nebo i tisíce metrů. Zařízení nepřenáší přímo elektřinu. Vysílač přeměňuje elektřinu na laserový paprsek, který vysílá na speciální fotovoltaický článek na přijímači. Tam se energie laserového paprsku opět přemění na elektřinu, kterou může využít dobíjený přístroj.

Schéma systému pro bezdrátový přenos energie. Kredit: PowerLight Technologies.
Schéma systému pro bezdrátový přenos energie. Kredit: PowerLight Technologies.

 

Na první pohled to vypadá nebezpečně. Energetický laserový paprsek by mohl napáchat hodně škody. Tvůrci technologie proto kladou velký důraz na bezpečný provoz. Zařízení je vybavené senzory, které hlídají prostor kolem paprsku. Když se k paprsku blíží nějaký objekt, tak systém paprsek během milisekundy vypne. Krátká přerušení by neměla ovlivnit provoz systému a delší přerušení bude kompenzovat záložní baterie.

 

Během nedávného testu nový systém zásoboval energií přenosnou stanici 5G sítě, která nebyla připojena k žádnému dalšímu zdroji energie. Systém úspěšně přenesl 480 wattů na vzdálenost 300 metrů. Podle tvůrců je ale už teď schopný přenést 1 kilowatt na vzdálenost přes 1 kilometr. Do budoucna počítají s tím, že výkon svého systému ještě zlepší.

 

Pro přenosné stanice 5G sítě je systém bezdrátového přenosu energie velmi praktický. Mohl by usnadnit nasazení takových stanic v případě potřeby, například při velkých venkovních akcích rozmanitého rázu anebo při katastrofách, kdy dojde k vyřazení stávající infrastruktury. Možných aplikací se ale samozřejmě nabízí daleko víc, pro mnoho zařízení na zemi, na vodě i ve vzduchu.

 

Video: Power Beaming Phase 3

 

Literatura

New Atlas 4. 10. 2021.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:05.10.2021