O.S.E.L. - Průlom v 5D optických technologiích ukládání dat: 500 TB na disk velikosti CD
 Průlom v 5D optických technologiích ukládání dat: 500 TB na disk velikosti CD
Optické 5D disky vydrží (skoro) věčně. Mají ovšem svá slabá místa, především pokud jde o rychlost zápisu/čtení dat a hustotu uložených dat. Nová technologie zápisu dat do křemenného skla posouvá rychlost zápisu na 230 kb za sekundu a nabízí hustotu uložení dat, která 10 000krát převyšuje Blu-ray disky. Na zapsání dat do takového disku byste si ale počkali hodně dlouho.

5 GB dat v křemenném skle. Kredit: Y. Lei & PG Kazansky / University of Southampton.
5 GB dat v křemenném skle. Kredit: Y. Lei & PG Kazansky / University of Southampton.
Svět je plný dat. A ta data je nutné někde skladovat. Odborníci britské University of Southampton už v roce 2013 předvedli pozoruhodnou technologii 5D optického disku. Je založená na zápisu femtosekundovým laserem, který vytváří nanostruktury v křemenném skle. Tyto disky jsou pravým opakem dnešních typických harddisků, pokud jde o jejich odolnost. Snesou vysoké teploty, vlhkost, působení magnetického pole a vydrží i selhání mechanických prvků. Při rozumném uskladnění za pokojové teploty by měly přežít skoro celou věčnost.

Yuhao Lei. Kredit: Y. Lei.
Yuhao Lei. Kredit: Y. Lei.

Tvůrci 5D optického disku od té doby tuto technologii neustále vylepšují, především pokud jde o rychlost zápisu a hustotu uložených dat. Tyto parametry doposud poněkud zaostávaly za odolností disků. Nedávno se jim povedl technologický průlom. S využitím jistého optického fenoménu (near-field enhancement) mohou namísto přímého zapisování femtosekundovým laserem vytvářet nanostruktury ve skle pomocí slabých světelných pulzů. Tímto způsobem zapisují do skla rychlostí 1 milionu voxelů za sekundu, což odpovídá 230 kb dat.

 

Jak upozorňuje vedoucí výzkumu Yuhao Lei, s touto vylepšenou technologií se přiblížili rychlosti zápisu dat, která umožňuje praktické využití se současnými soubory dat. Novým postupem zápisu dat vznikají velmi přesně lokalizované nanostruktury, díky čemuž se do stejného objemu skla vejde více voxelů, čili větší množství dat. Další výhodou je menší spotřeba energie pro zápis dat.

Logo. Kredit: University of Southampton.
Logo. Kredit: University of Southampton.

Tým svým novým postupem zapsal 5 GB textových dat do disku z křemenného skla o velikosti starého dobrého CD. Testy ukázaly, že zapsaná data bylo možné přečíst s prakticky stoprocentní úspěšností. Podle tvůrců by se na disk uvedené velikosti ve skutečnosti vešlo asi 500 TB dat zapsaných tímto způsobem, což odpovídá asi 10 000krát hustšímu zápisu dat než na Blu-ray disku. Na takových discích by šlo uložit leccos, včetně přečtených genomů. Zásadní teď prý bude zlepšit rychlost čtení uložených dat.

 

Podle Leie už v dnešní době vznikají ještě větší soubory dat, než je zmíněných 500 TB. S tím souvisí enormní poptávka po efektivních technologiích pro ukládání dat. Měly by mít velikou kapacitu, nízkou spotřebu energie a hlavně dlouhou životnost. Cloudy jsou prý zajímavé řešení, ale spíše pro krátkodobá data. Zato jejich 5D optické disky jsou jako dělané pro data, která by měla vydržet věčně. Mělo by to zajímat například knihovny, archivy nebo muzea.

 

Literatura

New Atlas 31. 10. 2021.

Optica 8: 1365–1371.

 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:02.11.2021