O.S.E.L. - Letadlová loď Prince of Wales je první hladinovou lodí s atomovými hodinami
 Letadlová loď Prince of Wales je první hladinovou lodí s atomovými hodinami
Moderní bojové operace vyžadují přesnou souhru digitálních systémů a přesné načasování. To mají obvykle na starost GPS systémy, které jsou ale zároveň zranitelné. Královské námořnictvo proto sází na nový typ „kapesních“ atomových hodin, které se na palubě HMS Prince of Wales zúčastní cvičení NATO Exercise Cold Response 2022.

HMS Prince of Wales, září 2019. Kredit: Alex Ceolin / Wikimedia Commons.
HMS Prince of Wales, září 2019. Kredit: Alex Ceolin / Wikimedia Commons.

Nedávno dokončená britská letadlová loď HMS Prince of Wales (R09) je společně se sesterskou lodí HMS Queen Elizabeth největší, nejsilnější a nejlépe vybavené plavidlo, jaké kdy postavili v Británii. Teď dostala do výbavy nové pozoruhodné zařízení.

 

Prince of Wales je první hladinovou lodí na světě, který má na palubě špičkové atomové hodiny. Pluje s nimi na cvičení NATO Exercise Cold Response 2022, které se odehraje u severního pobřeží Norska. Cvičení se zúčastní 35 tisíc vojáků ze 28 zemí, kteří budou operovat na moři, ve vzduchu i na souši.

 

Exercise Cold Response 2022 je velmi názorným příkladem toho, jak komplexní mohou být v dnešní době vojenské mise. Nejde jen o shromáždění vojsk, letounů a lodí, ale také o složitou logistiku, která je podporuje, plus stále sofistikovanější systémy velení.

 

Kompaktní atomové hodiny na HMS Prince of Wales. Kredit: Royal Navy.
Kompaktní atomové hodiny na HMS Prince of Wales. Kredit: Royal Navy.

Udržet takovou strukturu v chodu a zabránit jejímu zhroucení do ničivého chaosu není snadné. Jedním z klíčových předpokladů je přitom velmi přesné načasování jednotlivých operací a kroků. Není ale řeč o seřízených hodinách velících důstojníků. V dnešní době jde o složité a navzájem komplikovaně propojené digitální systémy, které je dobré udržet synchronizované přinejmenším na úrovni nanosekund. Vyžaduje to ovládání a koordinace kybernetických prvků a zbraňových systémů, které musejí být schopné zasáhnout cíle s přesností na mnohem méně než jeden metr.

 

Exercise Cold Response 2009. Kredit: Soldatnytt / Wikimedia Commons.
Exercise Cold Response 2009. Kredit: Soldatnytt / Wikimedia Commons.

Tuto přesnost vojenské systémy dosahují díky signálům GPS a podobným systémům. Ty jsou ale zároveň ne vždy spolehlivé a rozhodně nejsou nezranitelné. Za jistých okolností mohou GPS systémy selhat. Protivníci je mohou rušit nebo dokonce falšovat. Z tohoto důvodu se Královské námořnictvo rozhodlo spolehnout na atomové hodiny, umístěné přímo na palubu klíčových lodí. Potíž je v tom, že standardní atomové hodiny, které jsou postavené na optických či kvantových principech, bývají velmi objemné. Jsou to vlastně celé místnosti plné delikátních přístrojů.

 

Díky společnému úsilí Royal Navy, BP (ex British Petroleum) a Teledyne e2v vznikl nový typ atomových hodin, který je vhodný pro vojenské aplikace. Jsou velké zhruba jako laptop. Technické detaily nejsou příliš známé. Zřejmě jde o podobný systém, jaký právě vyvíjí americká agentura DARPA, z podobných důvodů.

 

Atomové hodiny na palubě HMS Prince of Wales prověří zmíněné cvičení Exercise Cold Response 2022, které je zaměřené na obranu Norska a severního křídla NATO. Cvičení se účastní celá bojová skupina této britské letadlové lodi. Pokud atomové hodiny uspějí v náročných podmínkách Arktidy, dalším krokem bude jejich adaptace na další plavidla. Měly by se rovněž stát součástí výbavy Royal Marines Commando Force. Pro britské síly je to bezpochyby mohutný technologický skok vpřed.

 

Video: HMS Prince of Wales, USS Mount Whitney and F-35 flypast

 

Literatura

New Atlas 14. 3. 2022.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:16.03.2022