O.S.E.L. - Nové syntetické polymery napodobují biofilmy a zajistí lepší úrodu
 Nové syntetické polymery napodobují biofilmy a zajistí lepší úrodu
Rostliny během růstu spolupracují se společenstvy mikrobů, s nimiž si vyměňují živiny. Syntetické polymery založené na acyl hydrazonu podporují tvorbu mikrobiálních biofilmů na kořenech rostlin a tím podporují růst rostlin, především ve fázi semenáčků. Pěstované rostliny jsou pak v lepší kondici.

Biofilm je dobrý sluha, ale špatný pán. Kredit: Unsplash/CC0 Public Domain.
Biofilm je dobrý sluha, ale špatný pán. Kredit: Unsplash/CC0 Public Domain.

Když je řeč o biofilmech, polymerových slizech plných mikrobů, obvykle to budí hrůzu. Škodí v potrubí a ještě mnohem horší jsou na implantátech nebo kanylách. Přesto ale existují biofilmy, které chceme, které podporujeme, a které dokonce napodobujeme, z dobrého důvodu.

 

Tim Overton. Kredit: University of Birmingham.
Tim Overton. Kredit: University of Birmingham.

Vědci britské University of Birmingham využili napodobování biofilmů k tomu, aby podpořili růst semenáčků a mladých rostlin u plodin, což zajistí zdravější a silnější rostliny, odolnější vůči chorobám i škůdcům, a lepší úrodu. Vyvinuli metodu, která přispívá k vytváření prospěšných mikrobiálních společenstev v půdě, kolem kořenů rostlin.

 

Semenáčky rostlin si v řadě případů utvářejí symbiotické vztahy s půdními mikroby. Na jejich kořenech vznikají společenstva osídlená bakteriemi, archei, houbami i viry. Dochází mezi nimi k výměně živin, která je prospěšná pro obě strany. Je to velmi důležité především v počáteční fázi růstu semenáčků, kdy jsou velmi zranitelné a snaží se dosáhnout soběstačnosti předtím, než vyčerpají zásoby živin a energie ze semene.

 

Logo. Kredit: University of Birmingham.
Logo. Kredit: University of Birmingham.

Tim Overton a jeho kolegové vytvořili nové polymery, které stimulují tvorbu biofilmů, velmi podobně jako v přírodních podmínkách. Jde o skupinu polymerů založených na acyl hydrazonu a jejich syntéza je výsledkem několikaletého úsilí proniknout do interakcí mezi polymery a mikroby.

 

Tyto polymery fungují jako adhezivní matrix, ve které vznikají komplexy mezi mikroby a polymery, od nichž se následně odvíjí vznik biofilmů. Jakmile biofilm vznikne, dojde k vytvoření robustního mikrobiálního společenstva, které si již samo vytváří matrix pro udržování a šíření biofilmů, v nichž probíhá přenos vody, živin i odpadních produktů. Novou technologii si již patentovala společnost PBL Technology, která podporuje podobné inovace.

 

Literatura

University of Birmingham 21. 6. 2022.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:22.06.2022