O.S.E.L. - Radioteleskop CHIME detekoval extrémně divný signál, jako když tluče srdce
 Radioteleskop CHIME detekoval extrémně divný signál, jako když tluče srdce
Rádiový záblesk FRB 20191221A je jako žádný jiný. Trval asi 3 sekundy a byl tím pádem asi tisíckrát delší než běžné „rychlé“ rádiové záblesky. Ještě záhadnější je, že obsahoval cyklus s periodou 0,2 sekundy. Je to první pravidelně periodický rádiový záblesk, s jakým jsme se zatím setkali.

CHIME jako lovec rádiového záblesku. Kredit: CHIME/MIT.
CHIME jako lovec rádiového záblesku. Kredit: CHIME/MIT.

Napínavá sága rychlých rádiových záblesků (FRB, Fast Radio Burst) má další kapitolu. Stále přitom platí, že s jistotou nevíme, co ve vesmíru ječí v rádiové oblasti a jak vlastně rychlé rádiové záblesky vznikají. Už jsme měli tu čest s jednotlivými výkřiky i s případy, kdy něco ječí na rádiových vlnách opakovaně. Známe je něco přes 10 let. Nejprve to bylo náročné, ale radioastronomové už těchto pozoruhodných výkřiků detekovali stovky. Nic podobného jako signál je FRB 20191221A jsme ale neviděli.

 

Daniele Michilli. Kredit: INAF.
Daniele Michilli. Kredit: INAF.

Typický rychlý rádiový záblesk je opravdu rychlý. Trvá pouhé milisekundy. Kanadský radioteleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) detekoval „rychlý“ záblesk, označený jako FRB 20191221A, který je asi tisíckrát pomalejší. Trvá několik sekund. Aby to bylo ještě divnější, zahrnuje cyklus s periodou 0,2 sekundy. Jako když tluče srdce (to je trochu pomalejší). Ani to jsme u rádiových záblesků neviděli.

 

Logo. Kredit: MIT Kavli Institute.
Logo. Kredit: MIT Kavli Institute.

Vedoucí výzkumu Daniele Michilli z kanadské McGill University a amerického MIT Kavli Institute for Astrophysics and Space Research potvrzuje, že se ničím takovým zatím nesetkali. Jde o první známý periodický „rychlý“ rádiový záblesk

 

Co by mohlo být zdrojem tohoto zvláštního výkřiku? Badatelé věří, že by viník mohl být stejný jako hlavní podezřelí u většiny ostatních pozorovaných rádiových záblesků. Buď pulzar nebo jeho exotická odrůda magnetar. Má to ale háček. Signál výkřiku FRB 20191221A je asi tak milionkrát jasnější než cokoliv, co jsme viděli u našich domácích pulzarů nebo magnetarů v Mléčné dráze.

##seznam_reklama##

 

Michilli se domnívá, že vysvětlení exotické povahy nejen tohoto ale i některých dalších rychlých rádiových záblesků může spočívat v extrémním prostředí kolem pulzaru či magnetaru. Víme, že některé pulzary obývají velmi turbulentní mračna plynu a prachu, což bývá pozůstatek supernovy, která stvořila i dotyčný pulzar. V případě záblesku FRB 20191221A by to ovšem musel být pulzar (či magnetar) v opravdu extrémně turbulentním mračnu. Ať to tak je či nikoliv, badatelé budou čekat na případné další rádiové výkřiky tohoto zvláštního objektu, aby se dozvěděli víc.

 

Video: Fast Radio Bursts to Probe the Circumgalactic and Intergalactic Media - by Daniele Michilli

 

Literatura

New Atlas 13. 7. 2022.

Nature 607: 256–259.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:15.07.2022