O.S.E.L. - Americká agentura NRC dala zelenou prvnímu malému modulárnímu reaktoru
 Americká agentura NRC dala zelenou prvnímu malému modulárnímu reaktoru
Malé modulární štěpné reaktory IV. generace klepou na dveře. Souhlas americké komise NRC s designem společnosti NuScale znamená, že by v roce 2029 měla být spuštěna první elektrárna s modulárními reaktory „Carbon Free Power Project“ v Idahu. Tyto bezpečné a levné reaktory by mohly podstatně vylepšit pověst jádra a získat přízeň veřejnosti.

Budování elektrárny s reaktory NuScale. Kredit: NuScale Power.
Budování elektrárny s reaktory NuScale. Kredit: NuScale Power.

Jaderné reaktory IV. generace přicházejí. Americká komise Nuclear Regulatory Commission (NRC) schválila design prvního modulárního štěpného reaktoru. Jeho tvůrcem je společnost NuScale, která slibuje bezpečnou a čistou jadernou energii, společně s radikálně nižšími náklady, potřebnou plochou půdy i dobou instalace.

 

Modulární reaktor NuScale SMR. Kredit: NuScale Power.
Modulární reaktor NuScale SMR. Kredit: NuScale Power.

Jde o teprve 7. design jaderného reaktoru schválený touto komisí od jejího zřízení v roce 1974 a 1. design nové generace reaktorů, s nimiž se pojí velká očekávání. Mimo jiné je to velmi pádná odpověď na problémy s plynem a ropou, které se budou v dnešním neklidném světě zřejmě spíše prohlubovat než naopak.

 

Klíčové výhody těchto malých modulárních lehkovodních reaktorů spočívají právě ve velikosti a modularitě. Takový reaktor není nutné stavět přímo na místě jeho použití. NuScale počítá s tím, že je bude vyrábět masově a hotové je posílat do celého světa. Když dorazí na místo určení, bude je možné relativně snadno a rychle zapojit a spustit.

 

Logo. Kredit: NuScale Power.
Logo. Kredit: NuScale Power.

Každý modul lehkovodního reaktoru společnosti NuScale představuje válec o výšce cca 20 metrů a průměru 2,7 metrů. Výkon jednoho takového modulu činí 77 MW. Podle konceptu NuScale mohou tyto moduly pracovat v sestavách po 4 až 12, ponořené ve vodní lázni. Výsledný výkon elektrárny s reaktory NuScale by tedy mohl být 308 až 924 MW. Jaderné elektrárny tohoto typu by mohly vhodně doplňovat rozvodné sítě založené na obnovitelných zdrojích, v nichž by tlumily jejich výkyvy. Podle NuScale jsou náklady o tolik nižší, že obstojí v konkurenci i s některými technologiemi založenými na fosilních palivech.

 

##seznam_reklama##

 

Jak je u designů reaktorů IV. generace obvyklé, i tento modulární reaktor disponuje pasivními bezpečnostními opatřeními, které zajistí, že se v případě problémů sám vypne, dokonce bez zásahu operátora a není k tomu nutná žádná energie. V případě naprosté katastrofy je dalším bezpečnostním opatřením nádrž s vodou a betonovým krytem, který odolá i silnému zemětřesení nebo pádu letadla. Společně s malou plochou potřebnou k vybudování elektrárny je modulární jaderná energetika až překvapivě zelená.

 

První jaderná elektrárna s reaktory NuScale by měla začít dodávat energii v roce 2029. Bude mít 6 modulárních reaktorů, které by měly být všechny online v roce 2030. Jde o projekt Carbon Free Power Project a nachází se v areálu amerických laboratoří Idaho National Laboratory. Plný výkon elektrárny by měl být 462 MW a většina vyrobené elektřiny půjde po dobu 40 let k zákazníkům.

 

Video: The Carbon Free Power Project (CFPP)

 

Literatura

New Atlas 1. 8. 2022.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:01.08.2022