O.S.E.L. - Technologie zkřížená s uměním: Rostlinu propojili s robotickou paží a mačetou
 Technologie zkřížená s uměním: Rostlinu propojili s robotickou paží a mačetou
Americký umělec David Bowen pozoruhodným způsobem propojuje živé organismy a mechanické objekty. V jeho nové instalaci pokojová rostlina pomocí snímačů elektrických signálů, umístěných na listech a v květináči, ovládá pohyby robotické paže s masivní mačetou. Kytka si to zjevně užívá plnými doušky.

Po zuby ozbrojená kytka. Kredit: David Bowen.
Po zuby ozbrojená kytka. Kredit: David Bowen.

Opět se potvrzuje, že věda a technologie mají vlastně hodně blízko k umění. Americký umělec David Bowen již déle než desetiletí zkoumá zvláštní vztah mezi elektronikou a robotikou na jedné straně a přírodním světem. Dává to smysl, protože elektrické signály jsou pojítkem mezi technologickým světem a organismy. Ostatně to již dlouhou dobu využíváme, nejen ve výzkumu, ale také v praktických aplikacích, například v medicíně.

 

Dron pilotovaný rostlinou. Kredit: David Bowen.
Dron pilotovaný rostlinou. Kredit: David Bowen.

Bowen začínal jako kinetický sochař, tedy tvůrce pohyblivých instalací. Poté začal do svých děl přidávat více a více elektroniky, čímž vytváří fascinující rozhraní mezi uměním, vědou a technologií. Jeho díla „překládají“ signály živých organismů do aktivity mechanických struktur.

 

První pilot mezi rostlinami. Kredit: David Bowen.
První pilot mezi rostlinami. Kredit: David Bowen.

Nejnovější Bowenovo dílo, tedy rostlina s mačetou, pěkně vystihuje celou jeho tvorbu. Je hravá, absurdní a přitom promyšlená. V tomto případě je rostlina, podle snímků snad pokojová rostlina z čeledi áronovitých, pomocí snímačů elektrických signálů propojená s robotickou paží, která je vybavená pořádnou mačetou.

 

Bowen umístil snímače na listy rostliny a jeden snímač rovněž zavedl do půdy, ve které rostlina roste. Jejich signál zpracovává opensourcový mikropočítač Arduino a vytváří z nich pohyby robotické paže s mačetou. Na zveřejněném videu je jasně patrné, jak si rostlina máchání s mačetou užívá.

 

Zároveň nejde o první Bowenův projekt s rostlinou. Před časem vytvořil dron pilotovaný rostlinou, v němž velmi podobným způsobem propojil rostlinu a její elektrické signály v reálném čase s dronem. Dron byl vybavený LEDkou a létal v noci, takže rostlina vlastně pomocí dronu „malovala“ na obloze.

 

##seznam_reklama##

Před časem Bowen propojoval s elektronikou i živočichy, konkrétně s mouchami. Vytvořil instalaci fly tweet, ve které hejno much v plastové nádobě snímal pomocí videokamery. Pohyby much zpracovával počítač, který z nich vytvářel texty tvítů na účtu nazvaném „fly colony“. Tento účet přitom v jednu chvíli sledovalo přes 10 tisíc uživatelů Twitteru. Podobným způsobem propojil hejno much s funkčním revolverem, čímž reagoval na masové vraždění na základní škole Sandy Hook v roce 2012.

 

Video: Plant machete

 

 

Video: mcknight2

 

Literatura

New Atlas 5. 10. 2022.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:06.10.2022