O.S.E.L. - Předpony soustavy SI se rozrostly: Přicházejí ronto, quecto, ronna a quetta
 Předpony soustavy SI se rozrostly: Přicházejí ronto, quecto, ronna a quetta
Ve Versailles se sešla 27. Generální konference pro míry a váhy. Tentokrát se pořádně odvázali a po více než 30 letech zavedli nové předpony soustavy SI. Svou předponu získala jedna kvadriliardtina, jedna kvintiliontina, jedna kvadriliarda a jeden kvintilion. Už jste slyšeli, že Země váží asi 6 ronnagramů (6 Rg)?

Logo soustavy SI. Kredit: Randomwangran.
Logo soustavy SI. Kredit: Randomwangran.

Pokud máte rádi exotické předpony nebo prostě extravagantní slova, můžete slavit. V Paříži se opět po 4 letech sešla Generální konference pro míry a váhy (CGPM, Conférence Générale des Poids et Mesures), která momentálně sdružuje 64 členských zemí a 36 pozorovatelských zemí. Tentokrát po dvacáté sedmé. Obvykle se tam dějí zajímavé věci, ale letos to bylo velké.

 

Většina světa používá soustavu SI. Kredit: Goran tek-en.
Většina světa používá soustavu SI. Kredit: Goran tek-en.

Zástupci zmíněných zemí totiž odhlasovali zavedení dvou dvojic předpon pro Mezinárodní soustavu jednotek SI. Novými předponami se stávají ronto (10-27, jedna kvadriliardtina, zkratka „r“), quecto (10-30, jedna kvintiliontina, zkratka „q“) pro podíly a ronna (1027, jedna kvadriliarda, zkratka „R“), quetta (1030, jeden kvintilion, zkratka „Q“) pro násobky. Na první pohled jde sice o výrazy, které jako by vypadly z Tolkienova Silmarillionu, ale inspirací ve skutečnosti byly mnohem méně vzrušující latinské a řecké výrazy pro číslovky.

 

Zámek Versailles je pro tuto akci jako stvořený. Kredit: ToucanWings.
Zámek Versailles je pro tuto akci jako stvořený. Kredit: ToucanWings.

Generální konference pro míry a váhy se schází ve slavném zámku Versailles pravidelně, od roku 1960 obvykle každé 4 roky. Zavedení nových předpon je ale výjimečná událost. Naposledy k tomu došlo v roce 1991, kdy se k předponám soustavy SI připojily zepto, yocto, zetta a yotta.

 

Jako obvykle v podobných případech mají změny své příznivce i odpůrce. Tábor příznivců zavedení nových předpon vedli badatelé britské National Physical Laboratory, kteří pochopitelně neskrývají radost z úspěchu. Jak uvádí Richard Brown, který vede metrologii National Physical Laboratory, dnešní svět je hladový po údajích a zetta s yottou už prostě nestačí. Yottabyty podle něj melou z posledního, takže bylo nutné zavést nové předpony. Na opačném konci spektra soustavy SI zase podle Browna uvítají nové předpony třeba kvantoví fyzici.

 

##seznam_reklama##

Proč tolik povyku kolem předpon? Jak říká Brown, je to velmi užitečná pomůcka, která nám zjednodušuje vyjadřování o světě a tím i svět samotný. Jako příklad uvádí, že naše Země váží přibližně 6 ronnagramů, tedy 6 Rg, zatímco plynný obr Jupiter asi 2 quettagramy, čili 2 Qg. Zní to exoticky, ale také malebně. Určitě si zvykneme. Nic jiného nám ostatně ani nezbyde. Lidé nejspíš budou novým předponami fascinováni a pořádně je provětrají. Směle do toho!

 

Literatura

Phys.org 18. 11. 2022.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:20.11.2022