O.S.E.L. - BAE Systems vyvíjejí pozoruhodný X-wing bojový dron STRIX
 BAE Systems vyvíjejí pozoruhodný X-wing bojový dron STRIX
Nový bojový dron STRIX je vybavený 4 křídly. Připomíná rebelský X-wing nebo mikroraptora, který unese 160 kg výzbroje či přístrojů, s doletem 800 kilometrů. Jeho předností je kromě hybridního pohonu a kolmého startu s přistáním i značná skladnost. STRIX lze složit tak, že se pohodlně vejde do běžného přepravního kontejneru, což mu dává široké možnosti využití.

Dron STRIX při startu připomíná mikroraptora. Kredit: BAE Systems Australia.
Dron STRIX při startu připomíná mikroraptora. Kredit: BAE Systems Australia.

Společnost BAE Systems právě představila fascinující autonomní dron STRIX se 4 křídly, který připomíná rebelský stíhač X-wing nebo druhohorního mikroraptora. Víceúčelový STRIX, jehož vývoj probíhá v Austrálii, má hybridní pohon, využívá kolmý start i přistání (VTOL) a je skládací do té míry, že se vejde do klasického přepravního kontejneru. Při bojovém nasazení uveze 160 kg nákladu, tedy například raket a pum, s doletem 800 kilometrů.

 

STRIX při bojovém letu. Kredit: BAE Systems Australia.
STRIX při bojovém letu. Kredit: BAE Systems Australia.

STRIX se objevil na australské přehlídce Avalon Air Show, kde se s ním setkali představitelé leteckých sil především západních zemí. BAE Systems Australia tento dron vyvíjejí ve spolupráci se společností Innovaero z australského Perthu. Podle dostupných informací může STRIX provádět údery vzduch-země, letecký průzkum anebo hrát roli doprovodného stroje pro pilotované stroje, v tomto případě pro bojové vrtulníky.

 

Let dronu STRIX zajišťují 4 velké rotory, které jsou umístěné po jednom na konci každého z křídel. Křídla dronu jsou jednoduše skládací. STRIX je možné složit do prostoru o velikosti cca 2,6 krát 4,5 metru a pak ho umístit do kontejneru, což umožňuje jeho přepravu běžným nákladním automobilem.

 

STRIX je velmi skladný. Kredit: BAE Systems Australia.
STRIX je velmi skladný. Kredit: BAE Systems Australia.

Vzhledem ke schopnosti kolmého startu a přistání STRIX nepotřebuje letiště, ani žádné speciální startovací či přistávací dráhy. Díky hybridnímu pohonu má úctyhodný dolet a výdrž ve vzduchu, což ho předurčuje i ke složitějším bojovým operacím se solidním nákladem zbraní či vybavení.

 

Může operovat plně autonomně, přičemž komunikaci se strojem zajišťuje platforma Strix Vehicle Management Systém, kterou BAE Systems již využívají pro komunikaci s jinými autonomními systémy ze své „stáje,“ jako je autonomní varianta pásového obrněného transportéru M113 nebo tryskového bojového dronu d MQ-28 Ghost Bat. Tento komunikační systém může pracovat na pozemní stanici nebo třeba na palubě pilotovaného vrtulníku, jehož posádka může díky dronu STRIX podstatně rozšířit své operační možnosti.

##seznam_reklama##

 

Jak prohlásil šéf BAE Systems Australia Ben Hudson, STRIX by měl být schopný operačního nasazení v roce 2026 a v tuto chvíli již probíhá stavba prototypu. Jde o první dron tohoto typu, jehož vývoj probíhá v Austrálii, na což je Hudson náležitě pyšný.

 

Video: BAE Systems Strix tail-sitting X-Wing UAV

 

Literatura

New Atlas 27. 2. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:28.02.2023