O.S.E.L. - „Všichni jsme mrtví:“ Kolonie mravenců používají neuvěřitelný trik
 „Všichni jsme mrtví:“ Kolonie mravenců používají neuvěřitelný trik
Australští mravenci Polyrhachis femorata šokovali odborníky, když byli přistiženi, jak celá jejich kolonie hraje mrtvé. Tito zdatní mravenčí herci jsou prvním známým případem, kdy jsme narazili na skupinové předstírání smrti. Jako maskování je to přesvědčivé, jako divadelní výstup naprosto fascinující. Ferda Mravenec by z nich měl radost.

Skvělý herecký výkon mravenčí kolonie. Kredit: S. „Topa“ Petit.
Skvělý herecký výkon mravenčí kolonie. Kredit: S. „Topa“ Petit.

Pokud jde o přežití, živočichové vymyslí neuvěřitelné věci, přičemž využívají slabiny svých protivníků. Například mnozí predátoři se obvykle nezajímají o kořist, která je mrtvá. Mnohé druhy, které v potravních řetězcích hrají roli kořisti, to mohou využít ve svůj prospěch. Vykřičeným příkladem je vačice virginská, která hraje mrtvou tak často a dobře, že z toho vznikla fráze „playing possum.“

Sophie Petit. Kredit: Research Station Carmabi.
Sophie Petit.
Kredit: Research Station Carmabi.

 

Vačice ale rozhodně není jediná. Na mrtvé si hrají mnozí další savci, ptáci, plazi i řada druhů hmyzu. Jsou mezi nimi i některé druhy mravenců, o nichž jsme věděli, že když se jedinec takového druhu dostane do nesnází, může sehrát mrtvolku. Nedávno se ale ukázalo, že jsme o hereckých schopnostech mravenců nevěděli zdaleka vše.

 

Odborníci University of South Australia (UniSA) monitorovali přístřešky pro živočichy na Klokaním ostrově u pobřeží Jižní Austrálie. V jednu chvíli narazili na přístřešek, který byl plný mrtvých místních mravenců druhu Polyrhachis femorata.

 

Logo. Kredit: University of South Australia.
Logo. Kredit: University of South Australia.

Moc o tom nepřemýšleli, ale pak se jedna mravenčí mrtvolka pohnula. Ukázalo se, že je to celé jen divadlo a že celá mravenčí kolonie „hraje mrtvé.“ Vědci se pak se stejnou scénou u těchto mravenců setkávali opakovaně.

 

Jak potvrdila první autorka studie Sophie „Topa“ Petit, maskování mravenčí kolonie za „kolonii smrti“ je perfektní. Jako by je někdo postříkal insekticidem. Toto chování, kdy mrtvé hrají všichni mravenci v kolonii, přitom ještě nikdo nepopsal. Pro vědce je to fascinující objev a zároveň pořádný oříšek. Zatím totiž není jasné, jak toto ultimátní maskování funguje a co je jeho spouštěčem.

##seznam_reklama##

 

Šťastní objevitelé předpokládají, že podobné skupinové předstírání smrti (group death-feigning), čili skupinová thanatóza, by mohlo být nalezeno i u dalších druhů mravenců, případně i u dalších blanokřídlých. Nechme se překvapit.

 

Literatura

New Atlas 9. 5. 2023.

Australian Journal of Zoology 70: 126–131.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:14.05.2023