O.S.E.L. - Monstrum v kaldeře Flegrejských polí má špatné spaní
 Monstrum v kaldeře Flegrejských polí má špatné spaní
Flegrejská pole představují idylickou italskou krajinku v Neapolském zálivu. Jen se tam občas kouří ze země a nápadně často tam bývají malá zemětřesení. Římané ale dobře věděli, že tam od pradávna žije bůh ohně Vulkán. Nová studie posouvá kalderu Flegrejských polí zase o něco blíže k erupci.

Flegrejská pole jsou doslova obytnou čtvrtí. Kredit: Baku / Wikimedia Commons.
Flegrejská pole jsou doslova obytnou čtvrtí. Kredit: Baku / Wikimedia Commons.

Co mají společného Betelgeuze, Yellowstone a Flegrejská pole? Odpověď je velmi prostá. Očekávání brutální exploze. V případě Flegrejských polí to není tak zjevné. Lidé mají sklon zapomínat, že i v Evropě máme „supervulkán“ nebo přesněji řečeno vulkanický systém, který dovede supermasivní erupce se stovkami kilometrů krychlových vyvrženého materiálu a globálním zásahem do klimatu. Index vulkanické aktivity VEI 7,tedy o stupeň nižší než supervulkán.

 

Christopher Kilburn. Kredit: University College London.
Christopher Kilburn. Kredit: University College London.

Flegrejská pole jsou totiž ve skutečnosti vulkanická kaldera o průměru 13 kilometrů, nacházející se asi 35 kilometrů od Vesuvu. Leccos vysvětluje doslovný překlad do češtiny. Campi Flegrei znamená „Planoucí pole“ a je to dost výstižné označení. Tahle kaldera je neustále aktivní, i když v dnešní době to není nic moc napínavého. Takový malý Yellowstone.

 

Geologové tam našli stopy po dvou devastujících supermasivních explozích, z nichž ta starší, před necelými 40 tisíci let, byla tak děsivá, že to vedlo k přehnaným úvahám o zničení neandrtálců. Pliniovská erupce Vesuvu byla ve srovnání s tím jen takový pšouk.

 

Aktivní fumaroly na Flegrejských polích. Kredit: Manuel Mauer / Wikimedia Commons.
Aktivní fumaroly na Flegrejských polích. Kredit: Manuel Mauer / Wikimedia Commons.

Betelgeuze, Yellowstone a Flegrejská pole se vší pravděpodobností v budoucnu explodují s nesmírnou ničivou silou. A bude to parádní podívaná. Ani v jednom případě ale nic (z jistého pohledu bohužel) nenasvědčuje tomu, že k tomu dojde bezprostředně. Nicméně, odborníci i veřejnost tato spící monstra sledují se zatajeným dechem. Protože… co kdyby?

 

Tak je dobré číst i nejnovější výzkum, který vedl Christopher Kilburn z britské University College London, a který rozdrnčel titulky v médiích po celém světě. Modelovali si praskání hornin v kaldeře, s přihlédnutím k zemětřesením, kterých je tam opravdu požehnaně, a ke zvedání úrovně terénu, které rovněž není úplně malé. Dospěli k závěru, že situace v kaldeře je na některých místech těsně před bodem zlomu.

 

Jak upozorňuje Kilburn, neznamená to, že v dohledné době dojde k erupci. Ale vše nasvědčuje tomu, že se Flegrejská pole „posouvají“ tím směrem. Vzhledem k vyhraněné situaci časem nepochybně dojde ke vzniku prasklin v horninách. Ale aby došlo k pořádné erupci, muselo by se magma hnout správným směrem, což ovládají doposud ne zcela jasné mechanismy.

 

##seznam_reklama##

Monstrum Flegrejských polí tedy stále spí. Ale asi se mu zdají špatné sny. Výzkum Kilburna a jeho kolegů není proroctvím zničující erupce v nejbližších týdnech či měsících. Ale mohlo by být dalším z řady varování pro asi 360 tisíc obyvatel, kteří žijí přímo na Flegrejských polích. Je tam krásně, teplo, a také nesmírně úrodná půda. Ale tahle idylka jednou skončí.

 

Video: The Supervolcano in Italy; Campi Flegrei

 

Literatura

University College London 9. 6. 2023.

Communications Earth & Environment 4: 190.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:12.06.2023