O.S.E.L. - Umělá inteligence předpovídá hudební hity s extrémní přesností
 Umělá inteligence předpovídá hudební hity s extrémní přesností
Neuropredikce se 33 dobrovolníky a standardními senzory snímajícími neurální aktivitu při poslechu 24 songů, s následným využitím algoritmů strojového učení dosáhla zcela nevídané úspěšnosti 97 procent. Čekejte aplikace s hudbou nebo třeba i filmy a seriály přesně podle vkusu jednotlivých uživatelů.

Dočkáme se hudby šité přesně na míru? Kredit: Pixabay/CC0 Public Domain.
Dočkáme se hudby šité přesně na míru? Kredit: Pixabay/CC0 Public Domain.

Umělé inteligence přicházejí a svět se mění před očima. Dnes můžeme jen hádat, jak se otisknou v rozmanitých aspektech každodenního života, ale můžeme si být jistí, že to budou pořádné změny. Nervozita je cítit i v umění a popkultuře. Jejich blyštivé pozlátko nepochybně zasáhne nejnovější výzkum, který má se svými kolegy na svědomí Paul Zak z americké Claremont Graduate University v Kalifornii.

 

Paul Zak. Kredit: Claremont Graduate University.
Paul Zak. Kredit: Claremont Graduate University.

Sehnali 33 dobrovolníků, kterým pustili 24 songů a vyzpovídali je ohledně demografických charakteristik a hudebních preferencí. Zároveň použili standardní senzory a u dobrovolníků měřili neurofyziologické reakce na pouštěnou hudbu.

 

Takto získaná data zpracovaly algoritmy strojového učení a předpověděly, které písně se stanou hity, s přesností na 97 procent. Dosavadní postupy, které rovněž využívají umělé inteligence, ale nikoliv neurofyziologická měření, přitom mívají úspěšnost kolem 50 procent.

Logo. Kredit: Claremont Graduate University.
Logo. Kredit: Claremont Graduate University.

 

Zak si pochvaluje, že je fascinující, jak neurální aktivita u 33 dobrovolníků dokáže předpovědět úspěch songu u milionů posluchačů. Takovou přesnost jsme v tomto směru podle Zaka ještě neviděli. Badatelé zároveň přiznávají, že jejich výzkum byl dost skromný a má svá omezení, co do počtu songů, účastníků i jejich diverzity.

 

Jde o přístup, jemuž se říká „neuroforecasting,“ čili neuropredikce. Nejprve se prozkoumá neurální aktivita v souvislosti se zkoumaným jevem u malé skupiny osob a odborníci na základě získaných dat vytvoří předpověď pro celou populaci, aniž by bylo nutné sledovat mozky u velkého počtu lidí.

 

Pro takové předpovědi lze využít různé statistické postupy. Zakův tým jich prověřil několik. Zjistili, že například lineární statistický model přináší předpověď s úspěšností 69 procent. Jak nejlepší se ukázalo použití strojového učení na celý soubor dat, s nímž dosáhli zmíněnou výjimečnou úspěšnost 97 procent.

 

##seznam_reklama##

Badatelé předpovídají, že v dohledné budoucnosti se mohou objevit jednoduchá nositelná zařízení, která budou zjišťovat, jaký má dotyčný uživatel vkus – a příslušné aplikace mu pak budou servírovat hudbu přímo na tělo. Stejný postup pak zřejmě bude možné použít i pro další oddechové věci typu filmů nebo televizních pořadů, a možná i pro poněkud problematičtější záležitosti, jako by mohly být politické reklamy nebo třeba zpravodajství šité na míru.

 

Video: How To Create Amazing Experiences, with Paul Zak

 

Literatura

TechXplore 20. 6. 2023.

Frontiers in Artificial Intelligence 6: 1154663.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:21.06.2023