O.S.E.L. - Farmáři by mohli pomoct s oteplenou planetou pěstováním kamenů na polích
 Farmáři by mohli pomoct s oteplenou planetou pěstováním kamenů na polích
Nikdy nepodceňujte sílu geologických procesů. Farmaření s drcenou lávou, nejlépe v horkých a vlhkých tropech, by během pár desítek let mohlo vycucnout z atmosféry ohromné množství uhlíku. Kyselý déšť s oxidem uhličitým reaguje s lávou za vzniku karbonátů, které pak odtečou do oceánu. Je to jednoduché a účinné.

Farmaření s kameny. Kredit: AGU.
Farmaření s kameny. Kredit: AGU.

Nic proti kvalitní klimatické úzkosti. Není nad ryzí emoce. Ale ještě lepší je dělat něco smysluplného, co by se projevilo v klimatickém systému. Ve skutečnosti již existuje celá řada konceptů klimatických intervencí, které by mohly pomoci řešit akutní problém s teplotou.

 

Seung Hun Baek. Kredit: S. H. Baek.
Seung Hun Baek. Kredit: S. H. Baek.

Seung Hun Baek z Yale University a jeho spolupracovníci navrhují využít zesílené zvětrávání hornin (enhanced rock weathering), což je na první pohled šílený, ale ve skutečnosti jednoduchý, efektivní a v porovnání s jinými geoinženýrskými zásahy méně problematický přístup. Čtenáři OSLA si jistě vzpomenou na nedávný článek o spuštění Sněhové koule, k němuž podle nedávného výzkumu došlo asi po 1 milionu let zvětrávání vysoptěných hornin v dnešní arktické Kanadě.

 

Trpělivost čekat 1 milion let by měl jen málokdo. Baekův tým navrhuje, že by zvětrávání mohli dramaticky urychlit farmáři. Stačilo by drtit velké množství bazických vyvřelých hornin a pak je vysypat na pole. Autoři studie upozorňují, že na tuhle klimatickou intervenci jsou vzhledem k podmínkám prostředí nejvhodnější horké a vlhké tropy.

Noah Planavsky. Kredit: Yale.
Noah Planavsky. Kredit: Yale.

 

Jak říká Noah Planavsky, rovněž z Yale, „pěstování kamenů na poli“ má ohromný potenciál. Nejen, že je to jednoduché, jako bonus při něm dochází k regeneraci vyčerpané zemědělské půdy, a také ke snižování okyselení oceánu, kam stékají karbonáty vytvořené reakcí kyselého deště s drcenou lávou.

 

Badatelé vytvořili nový biogeochemický model, který simuloval fungování „farmaření s kameny.“ Podle výsledků simulací by takové farmaření na 1 000 lokalitách po světě v průběhu 75 let vycuclo z atmosféry až 217 gigatun CO2. Taková čísla už stojí za úvahu. Rozhodně by to přispělo k celkovému úsilí o vymazání emisí uhlíku.

 

Další významnou předností zesíleného zvětrávání hornin je nezanedbatelná odolnost vůči postupujícímu oteplování. Některé další postupy pro vycucávání uhlíku z atmosféry totiž s rostoucí teplotou přestávají fungovat. Z toho plyne, že „farmaření s kameny“ by mohlo být účinnou dlouhodobou strategií.

 

##seznam_reklama##

Planavsky zároveň upozorňuje, že zemědělci již dnes používají miliony tun vápence při vylepšování kvality půdy. Přechod na jiný typ horniny by nemusel být zase tak dramatický. V malém měřítku „farmaření s kameny“ funguje. Možná dozrál čas na rozsáhlejší využití tohoto pozoruhodného přístupu.

 

Video: Enhanced Rock Weathering to Help Combat Climate Change

 

Literatura

American Geophysical Union 14. 8. 2023.

Earth's Future online 14. 8. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:16.08.2023