O.S.E.L. - Čím více se opakují Trumpovy nesmysly, tím více se šíří mezi republikány
 Čím více se opakují Trumpovy nesmysly, tím více se šíří mezi republikány
Jak někoho přesvědčit? Ani tak nezáleží na tom, jestli to je pravda nebo nikoliv, ale na tom, kolikrát se dotyčné sdělení opakuje. Lidská psychika je nastavená tak, že se stokrát opakovaná lež opravdu stává pravdou. Je to účinný druh manipulace. Dostatečně bezskrupulózní politici s podporou všeho schopných médií toho mohou využívat ve svůj prospěch.

Trumpovo vystoupení na CPAC 2011. Kredit: Mark Taylor, Wikimedia
Trumpovo vystoupení na CPAC 2011. Kredit: Mark Taylor, Wikimedia

Matka moudrosti a současně protlačení lži. Opakování výroků či myšlenek má v lidské psychice zvláštní místo. Vše nasvědčuje tomu, že je to silná páka, která dokáže pohnout lidskou myslí. O vzniku podobných mechanismů toho mnoho nevíme. Ale vzhledem k opravdu velkému vlivu, jaký má opakování na lidské uvažování či paměť, lze soudit, že opakování hrálo významnou roli, třeba v komunikaci, výchově potomků nebo něčem takovém, když se formovala psychika našeho druhu, tedy na afrických stepích, otřepaně řečeno.

 

Lisa Fazio. Kredit: Vanderbilt University.
Lisa Fazio. Kredit: Vanderbilt University.

Odborníci tomu říkají efekt iluze pravdy (anglicky illusory truth effect, illusion of truth effect nebo třeba reiteration effect). Pokud se s nějakou informací setkáváte opakovaně, máte sklon věřit, že je opravdivá. Lidé mají často sklon podobné věci podceňovat a pak se nestačí divit. Efekt iluze pravdy, pokud ho zneužívá šikovný rétor, může přinutit velké množství lidí věřit nesmyslům, které jsou naprosto směšné nebo také velice nebezpečné, například podněcující k násilí. Tento efekt zřejmě funguje na emoční úrovni rozhodování, a ta může být zcela mimoběžná s rozumným uvažováním. Proto mohou podlehnout i inteligentní, vzdělaní lidé.

 

Jedním z politiků, kteří v dnešní době intenzivně využívají efekt iluze pravdy ve vší jeho syrovosti, je Donald Trump. Právě na něho a jeho komunikaci vůči veřejnosti se zaměřil výzkumný tým americké Vanderbilt University, který vedla Lisa Faziová. Vycházeli z toho, že podle analýzy Washington Post Fact Checker Trump během svého úřadu pronesl 30 573 lží. Některé z nich byly mnohokrát, někdy mnohasetkrát opakovány v různých médiích.

 

Logo. Kredit: Vanderbilt University.
Logo. Kredit: Vanderbilt University.

Faziová a spol. zapojili do výzkumu 754 Američanů, u nichž zjišťovali vztah k 150 vybraným Trumpovým výrokům. 301 z nich byli registrovaní republikáni a mezi zbývajícími 453 účastníky výzkumu byli demokrati a nezávislí voliči. Všichni hodnotili pravdivost vybraných Trumpových výroků a badatelé pomocí dotazníků zjišťovali jejich demografické charakteristiky a to, jak sledují média.

 

Ukázalo se, že opakování nesmyslů vede k posilování víry v jejich pravdivost. Platí to ale jenom pro republikány. Je to nejspíš dané tím, že republikáni sledují média, která Trumpovy lživé výroky opakují, zatímco média sledovaná demokraty a nezávislými Trumpa ignorují anebo se k jeho výrokům stavějí kriticky.

 

##seznam_reklama##

Výzkum týmu Faziové potvrdil, že významní politici mohou rychle a účinně tvarovat názory veřejnosti a že přitom bohužel příliš nezáleží na tom, zda jde o pravdivé či nepravdivé informace. Rovněž vše nasvědčuje tomu, že při ovlivňování veřejnosti politiky hrají klíčovou roli média, zvláště ta, co jsou zaměřená na konkrétní strany či politiky. Šíří sdělení politiků, s nimiž jsou spojena a postarají se o opakování, nezřídka mnohonásobné, aby iluze pravdy byla perfektní.

 

Video: Vanderbilt Peabody College Faculty Profile: Lisa Fazio

 

Literatura

Vanderbilt University 18. 9. 2023.

Public Opinion Quarterly online 15. 9. 2023.

 


 

Opakování nesmyslů ale není jen výsadou republikánů



Autor: Stanislav Mihulka
Datum:24.09.2023