O.S.E.L. - Podivuhodná Millennium Camera pořídí snímek s expozicí 1 000 let
 Podivuhodná Millennium Camera pořídí snímek s expozicí 1 000 let
Představte si jednoduché zařízení typu camera obscura se speciálním fotomateriálem, které bude snímat krajinu před sebou celý tisíc let. Taková je Millennium Camera experimentálního filozofa Jonathona Keatse. Jednu nedávno instaloval u Tusconu v Arizoně. Až ji někdo otevře v roce 3023, měl by uvidět otisk tisíce let historie.

Millennium Camera. Kredit: Chris Richards, University Communications.
Millennium Camera. Kredit: Chris Richards, University Communications.

Na kopci Tumamoc Hill, který se tyčí nad krajinou v sousedství města Tuscon v Arizoně, se objevilo podivuhodné zařízení Millennium Camera. Je to experiment na pomezí umění a vědy, v jehož rámci by mělo dojít ke vzniku snímku arizonské pustiny s extrémně dlouhou expozicí. Pokud se to povede, bude to fotografický rekord. Budoucí obyvatelé dostanou unikátní příležitost prohlédnout si vývoj krajiny, ve které žijí.

 

Jonathon Keats. Kredit: J. Keats, University of Arizona.
Jonathon Keats. Kredit: J. Keats, University of Arizona.

Autorem tohoto projektu je experimentální filozof a vědeckotechnický provokatér Jonathon Keats z University of Arizona. Již jeho jméno dává tušit, že nepůjde o úplně všední osobnost. Už má na svém kontě například prodej nemovitostí v extra dimenzích teorie strun, pokus o genetické inženýrství boha nebo copyright jeho vlastní mysli. Když se to tak vezme, Millennium Camera patří k jeho normálnějším počinům.

 

Je samozřejmě otázkou, zda Millennium Camera přečká tisíc let, čili do roku 3023, bez úhony. Aby měla slušnou šanci, musí mít jednoduchou konstrukci. Je to vlastně camera obscura (Pinhole camera). Otvorem o velikosti špendlíku v tenkém plátku 24karátového zlata proniká světlo do měděného válečku, instalovaného na ocelové tyči. Na povrchu citlivém na světlo, který je potažený mnoha tenkými vrstvami pigmentu olejové barvy (Rose madder), by měl vzniknout snímek krajiny, který lidé uvidí za tisíc let.

 

Logo. Kredit: University of Arizona.
Logo. Kredit: University of Arizona.

Keats počítá s tím, že by lidé za 1 000 let nemuseli mít k dispozici technologie, které by zviditelnily snímky vytvořené dnes používanými chemickými reakcemi anebo digitálně. Proto vsadil na pigment, který působením světla vybledne. Materiál je připravený tak, aby blednutí probíhalo po dobu tisíce let.

 

Autor projektu zároveň připouští, že za tisíc let se může seběhnout spousta věcí, které projekt zhatí. Pokud ale všechno dobře dopadne, měl by snímek zobrazit krajinu v měřítku tisíce let. Nejstálejší rysy ve snímané krajině by se měly na snímku jevit jako nejostřejší, zatímco nejdynamičtější partie snímku budou zobrazené jako nejměkčí. Jak uvádí Keats, pokud by například během 500 let došlo ke zmizení všech budov, budou na snímku ostře zobrazené kopce a krajina, zatímco budovy budou jen „přízračné.“

##seznam_reklama##

 

Výběru vhodného místa pro umístění kamery předcházela řada diskuzí s odborníky a místními lidmi. Keats je v ráži a počítá s tím, že stejná zařízení Millennium Camera umístí jednak na dalších místech v okolí Tusconu, a také v jiných částech světa, včetně Los Angeles, čínského Čchung-čchingu a Rakouských Alp. Keats doufá, že je to počátek planetárního projektu, která bude zobrazovat planetu Zemi pro budoucí generace.

 

Video: Envisioning Deep Time | Jonathon Keats

 

Literatura

University of Arizona 8. 1. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:15.01.2024