O.S.E.L. - Dračí oheň poprvé střílel vysokoenergetickým paprskem na vzdušné cíle
 Dračí oheň poprvé střílel vysokoenergetickým paprskem na vzdušné cíle
Britský experimentální laserový systém DragonFire úspěšně prošel další sérií testů. Tentokrát při ostrých střelbách ve vojenském prostoru Hebrides Range. Na stejnojmenných ostrovech na západě Skotska zasahoval vzdušné cíle. Je to další milník k nasazení laserových systémů mezi prostředky protivzdušné obrany britské armády i Královského námořnictva.

Palba na vzdušný cíl. Kredit: UK Armed Forces.
Palba na vzdušný cíl. Kredit: UK Armed Forces.

DragonFire čili Dračí oheň, je britský laserový zbraňový systém, který vyvíjí britské ministerstvo obrany společně s průmyslovými partnery. Jeho vývoj doposud přišel na zhruba 100 milionů eur. Veřejnost se s ním blíže seznámila v listopadu 2022, po úspěšných testech s palbou laseru na různě vzdálené cíle ve zkušebním prostoru Porton Down na jihu Anglie.

 

Dračí oheň na Hebridách. Kredit: UK Armed Forces.
Dračí oheň na Hebridách. Kredit: UK Armed Forces.

Britské ministerstvo obrany právě oznámilo, že proběhly další významné testy systému DragonFire, tentokrát v areálu vojenského prostoru Hebrides Range, který se nachází na více místech malebného souostroví Hebridy u západního pobřeží Skotska. V tomto případě šlo první ostré střelby vysokoenergetickým paprskem na vzdušné cíle.

 

 

Logo. Kredit: Dstl.
Logo dstl. Kredit: Dstl.

Jak je v poslední době u podobných systémů zvykem, řada informací o Dračím ohni je utajovaných, včetně jeho dosahu. Každopádně jde o zbraň proti cílům v zorném poli. Jinými slovy, Dračí oheň zasáhne jen to, co je v dosahu jeho rovného laserového paprsku. Velkou předností Dračího ohně je neuvěřitelná přesnost. Trefí jednoueurovou minci na vzdálenost 1 kilometru.

 

Pro zopakování, laserové systémy využívají paprsek koncentrovaného světla, takže lze říct, že pálí světelnou rychlostí. Když takový paprsek zasáhne cíl, může narušit jeho strukturu, aby se cíl rozpadl nebo třeba přivést k výbuchu jeho bojovou hlavici, pokud ji cíl má. Notoricky známou předností laserových zbraní je, že mají až směšně nízké operační náklady, typicky nižší než 10 euro na jeden laserový „výstřel.“

##seznam_reklama##

 

Vývoj Dračího ohně vedou inovátoři britské armády Defense Science and Technology Laboratory (Dstl), kteří spolupracují se společnostmi MBDA, Leonardo a QinetiQ. Úspěšné testy podle představitelů britské armády otevírají cestu k začlenění laserové technologie mezi prostředky protivzdušné obrany, jak pro britskou armádu, tak i pro Královské námořnictvo.

 

Video: British military successfully tests new DragonFire laser weapon systém

 

Literatura

Defence Blog 19. 1. 2024.

Gov.uk 19. 1. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:20.01.2024