O.S.E.L. - Ghostboti zemřelých by mohli škodit duševnímu zdraví
 Ghostboti zemřelých by mohli škodit duševnímu zdraví
Ohromující rozmach generativních inteligencí a deep fake technologií umožňuje vytvářet vcelku přesvědčivé digitální avatary lidí podle dostupných digitálních dat. Týká se to i ghostbotů, avatarů zemřelých. Odborníci varují, že by sice mohli krátkodobě ulevit akutnímu zármutku, v dlouhodobém výhledu se ale mohou stát závažným problémem.

Co s avatary zemřelých? Kredit: Pixabay.
Co s avatary zemřelých? Kredit: Pixabay.

Prakticky každý člověk zažije smutek a truchlení, když odejde někdo blízký. Není snadné se smířit s tím, že se s dotyčným už nikdy nesetká. Alespoň tomu tak doposud bylo. Jenomže nadešla doba umělých inteligencí a stávají se věci, které bychom dříve považovali za zázrak. Týká se to i truchlení po zemřelých.

 

Umělé inteligence mohou vytvořit vcelku přesvědčivé „ghostboty,“ duchy zemřelých, kteří se chovají tak podobně jejich předobrazům, jak je jenom možné při rekonstrukci osobnosti podle dochovaných materiálů, tedy především videí, fotografií a dalších typů záznamů. Pro truchlící je to jistě pozoruhodná zkušenost, setkat se, alespoň do jisté míry, s někým, kdo zemřel.

 

Nigel Mulligan. Kredit: Dublin City University.
Nigel Mulligan. Kredit: Dublin City University.

Jak ale varuje odborník na psychoterapii Nigel Mulligan z irské Dublin City University na platformě The Conversation, to, co vypadá jako zázrak, by mohlo přinést pozůstalým více škody než užitku. Mulligan mluví o vyvolávání zmatení, stresu, depresí, paranoie a v některých případech i psychózy. Sám přitom umělé inteligence šmahem neodsuzuje a zkoumá je z hlediska využití při léčbě duševních potíží. Ghostboti ale podle něj nejsou úplně nejlepší nápad.

 

Ohromující pokrok v generativních inteligencích a deep fake technologiích přinesl možnost vytvořit interaktivní virtuální reprezentace osob na základně dostupných materiálů, včetně osob, co již zemřely.

 

Logo. Kredit: Dublin City University.
Logo. Kredit: Dublin City University.

Ghostboti mohou být poměrně přesvědčiví, což je podle Mulligana součástí problémů. Připouští, že by mohli krátkodobě pomoci lidem sraženým žalem ze ztráty bezprostředně po úmrtí blízké osoby, zvláště pokud šlo o náhlý skon. Pak už ale začnou převažovat rizika a problémy.

 

Mulligan je přesvědčený, že ghostboti mohou v delším časovém horizontu narušovat truchlení po zemřelém, s možnými devastujícími následky. Už nějakou dobu víme, že téma smrti je pro lidský mozek velmi delikátní věc, se kterou zachází nesmírně opatrně. Zatím tomu příliš nerozumíme, ale vypadá to, že máme v hlavě řadu pojistek, brzd a bezpečnostních opatření, abychom nezešíleli hledíce z očí do očí vlastní smrtelnosti a rozkladu, který nevyhnutelně přijde.

 

##seznam_reklama##

Smiřování s úmrtím blízké osoby a postupné zapomínání je toho součástí. Truchlení je dlouhý a náročný proces, často bolestný. Ghostboti mohou prohlubovat nepříjemné aspekty tohoto procesu, od úzkosti až k halucinacím. Další věc, na kterou Mulligan upozorňuje, je, že generativní inteligence občas žvaní hodně toxické věci. U avatara blízkého zemřelého lze očekávat, že by to mohlo být nebezpečné. Avatar by například mohl chtít, aby pozůstalý pomstil jeho smrt nebo něco podobného.

 

V této souvislosti si nelze nevzpomenout na nejrůznější středověká opatření, někdy i poměrně drastická, jimiž se lidé ze všech sil snažili zabránit mrtvým v návratu mezi živé. Nejspíš věděli, proč to dělají. Smrt je jedno z témat, kde bychom měli inteligence držet na krátkém řetězu.

 

Video: Miss Your Dead Family Members? AI Can Help You Talk to Them

 

Video: Taiwanese entertainer replicates dead daughter with AI

 

Literatura

Science Alert 16. 3. 2024.

The Conversation 14. 3. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:18.03.2024