O.S.E.L. - Paraziti preferují samce
 Paraziti preferují samce
Samci jsou u savců větší, ale také více postižení parazity než samice. Jsou také nemocnější infekčními chorobami a platí to i pro člověka. V Japonsku a USA umírají muži na parazitární onemocnění dvakrát častěji než ženy.


Angličtí ekologové Ken Wilson a Sarah Moore, oba z univerzity ve Stirlingu podrobně prostudovali 355 studijních zpráv, které se věnovaly divokým zvířatům a ve kterých byl sledován zdravotní stav z pohledu napadení cizopasnými červy, parazity sajícími krev a chorobné stavy způsobené různými infekčními agens. Rozbor, zmíněných více než tří set studií, potvrdil to, co je delší dobu známo i u lidí – že totiž infekční choroby, příkladem mohou být tuberkulóza a malárie, postihují více muže než ženy. Podle zmíněných autorů se zamoření škůdci jeví jako cena, kterou samci platí za sexuální úspěch.
Pravdou je, že příčin, které mohou být za časnějším úmrtím samců, může být více. U druhů, kde je samec mnohem větší, než samice, jako např. u rypoušů,  samci v době páření mezi sebou nemilosrdně bojují. Otec často brutálně likviduje své syny, nikoli dcery. To znamená, že sex a smrt jsou mnohdy spojeny neočekávanými vazbami.
Také dosud není jasné proč právě mužnost tak vábí parazity. Jedním z vysvětlení, které se zde nabízí je to, že samci jsou velcí. U kosatek, kde samci jsou dvakrát hmotnější než samice, se samice dožívají padesáti let. Samci sotva něco přes třicet let. Také se zjistilo, že mužský pohlavní hormon (testosteron) tlumí funkci imunitního systému. Je pravděpodobné, že přítomnost samčího pohlavního hormonu je příčinou toho, že kastráti se dožívají vyššího věku. Platí to nejen u lidí, ale i u zvířat. Kastrovaní psi a kocouři žijí v průměru o tři roky déle, než jejich vrstevníci.
Velký znamená být více ohrožen i z jiného důvodu. Velký organismus konzumuje větší kvantum potravy a tím je prostě vystaven většímu riziku že pozře například vajíčka parazitů jako je tasemnice,…
Zajímavá souvislosti vyplynuly i ze statistického šetření v zemích s vyspělou lékařskou péčí jakými jsou Spojené státy americké a Japonsko. Ve zmíněných zemích umírají muži v důsledku parazitárních onemocnění dvakrát častěji než ženy. V zemích s vysokým výskytem infekčních onemocnění, jako např. v Kazachstánu bylo zase  zjištěno, že muži podléhají infekci čtyřikrát častěji…. 
Inu, narodit se jako samec, znamená zřejmě riziko již samo o sobě.

Autor: Josef Pazdera
Datum:18.12.2002