O.S.E.L. - Meteority z Marsu možná nesou známky po činnosti baktérií
 Meteority z Marsu možná nesou známky po činnosti baktérií
O martském meteoritu s možným zkamenělým mikrobem jsme na Oslu již psali. Nový výzkum jiných meteoritů jeví jiné známky možného života na Marsu. Tentokrát jde o chodbičky, které jsou podobné těm, jaké do kamenů vyleptávají pozemské baktérie.


 

Zvětšit obrázek
Meteorit ALH 84001 – jeden z poutníků, který se dostal do Antarktidy z Marsu.

Martin Fisk je profesorem  geologie na Oregonské universitě. Zkoumá dírky, které si do kamenů “vyvrtávají” baktérie. Tvrdí, že všechny tunely, které na “pozemských” kamenech  měl možnost pozorovat, byly výsledkem činnosti baktérií. K tomuto závěru dospěl, když provedl s testy na přítomnost DNA. Ve všech případech, kdy kameny, ve kterých byly vyleptány dírky,  podrobil testu na přítomnost DNA, tak v nich také tuto látku prokázal. V šutrech z Marsu ale takové štěstí neměl. Chodbičky jsou sice na pohled úplně stejné, zato po DNA v nich není ani stopy.

 

Zvětšit obrázek
Před třemi lety na něm Američané našli útvary, jež mnozí považují za nanofosílie (zkamenělé pozůstatky mikrobů). I když je více těch, kteří v nanofosílie nevěří, podobné útvary se nedávno našly v usazeninách tureckého jezera Van. To vědci považují za důkaz, že meteorit pochází z míst, kde se voda vyskytovala.

Z meteoritů, které byly dosud zkoumány, jich bylo 30 označeno jako martského původu. Všechny z nich mají jedinečný chemický “podpis”. Jsou jím  bubliny plynu, který byl v kameni uvězněn.

Má se za to, že do Marsu vrazil asteroid nebo kometa a že takto vymrštěný materiál se pak toulal vesmírem až zkřížil dráhu Zemi a ta si jej gravitací přitáhnula k sobě. Jeden z těchto poslů dopadl na území Egypta v roce 1911. Říká se mu meteorit  “Nakhla”.

Zvětšit obrázek
Meteorit “Nakhla” je dalším ze 30 objevených poslů, které k nám Mars před více než miliardou let vyslal.

Na tento meteorit se studie Američana Fiska zaměřila. Jedná se zhruba o desetikilogramový valoun, jehož stáří vědci stanovili na 1,3 miliardy let. Podle stáří přítomných jílových částic vědci usuzují, že byl zhruba před 600 miliony let vystaven působení vody.

 

Všeobecně se soudí, že voda je nezbytnou součástí života, takže jestliže nepatrné tunely, které nyní na meteoritu pozorujeme, vyleptaly baktérie, pak to bylo v té době, kdy byl jeho povrch mokrý. To  znamená, že organismy, které do něj vrtaly svoje chodbičky, musely uhynout již před 600 miliony lety. To také vysvětluje, proč se jejich DNA v kameni nedochovala.

 

Fisk se svými kolegy věnoval v uplynulých patnácti letech hodně času studiu mikrobů, které dokáží rozložit vyvřeliny. Zjistil například, že baktérie dokáží žít dokonce i v obsidiánu podobných sklovitých vulkanických horninách. Jeho týmu se poprvé podařilo doložit činnost baktérií jejich typickým ”podpisem”, který v kameni dělají vyleptáváním tunelů. V těch lze následně prokázat přítomnost DNA. Bakteriální život nalezl Fisk ve vzorcích pocházejících z velmi rozmanitých podmínek. Zjistil, že bakteriální život pulsuje v kamenech vyskytujících se hluboko pod dnem oceánů. Bakteriální život nezastaví ani poušť a dokonce ani jinakpusté vyprahlé horské vrcholky.  
Známky života (DNA) Fisk nalezl dokonce i ve vzorcích horniny pocházející z vrtu na Havajských ostrovech. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se nejednalo o vzorek z hloubky  1 200m!

 

Zvětšit obrázek
Na něm vědci nalezli chodbičky o nichž tvrdí, že by se mohlo jednat o komůrky, které na něm vyleptaly svojí činností baktérie.

U všech pozemských vzorků kamene, na nichž byly pozorovány ony “tunely”, o nichž vědci soudí, že je vyleptaly baktérie, tak vždy platí, že začínají v místech prasklin, nebo na okraji, kde byl kámen ve styku s vodou. Horniny pocházející z vyvřelin, musely zpočátku být sterilní, protože teplota při jejich vzniku přesahovala 1000 stupňů Celsia. Život se do nich tedy mohl dostat jedině zvenčí zanesením spolu s prachem nebo vodou.

 

Zvětšit obrázek
Martin Fisk, geolog z Oregonské university, znovu rozvířil hladinu okolo existence života mimo Zemi.

Podle Fiska dokáží baktérie  získat energii z chemických sloučenin  přítomných v horninách a tak jim “kameny” mohou sloužit jako potrava. Takto mohou pokrýt veškerou svou potřebnou energii k životu. Jedním z hlavních energetických zdrojů, které tyto baktérie využívají, je železo. To tvoří pět až deset procent vulkanických hornin.
Meteority z Marsu jsou podobné horninám, které se vyskytují i na Zemi.  Nejvíce se podobají těm, které jsou vulkanického původu a které se nacházejí v Kanadě.
Ačkoli se vědcům nepodařilo na meteoritech prokázat DNA, tak nález dalších struktur, které by mohly znamenat činnost mikroorganismů, znovu nastoluje otázku možné existence života mimo Zemi.

Vědci nyní mají v úmyslu zjistit, zda baktérie začnou nahlodávat skálu hned, jakmile se s ní dostanou do styku. Chtějí si udělat představu o tom, jak dlouho jim takové leptání skály trvá. Odpověď na tyto otázky by podle Fische pomohla určit, kdy se na Marsu objevila voda a s ní zřejmě i život.


Pramen: Oregon State University


Autor: Josef Pazdera
Datum:13.05.2006 06:43