O.S.E.L. - Viry a jed – nadějná kombinace pro léčbu rakoviny
 Viry a jed – nadějná kombinace pro léčbu rakoviny
Léčba nádorů pomocí modifikovaných virů, není zřejmě tak daleko, jak jsme si donedávna mohli myslet. Doposud byla totiž jedním z argumentů proti této metodě, její nízká účinnost. To se nyní pomalu mění, jelikož vědci z Ohio State University objevili zřejmě jednu z nejzávažnějších příčin jejího nízkého léčebného potenciálu.


 

Cyklofosfamid – „mladší brácha“ yperitu
(https://commons.wikimedia.org)

Klasická virová terapie nádorů spočívá ve vstříknutí pozměněných (tzv. onkolytických ) virů přímo do těla nádoru. Ty napadají pouze rakovinné buňky, množí se v nich a způsobují, že buňky doslova puknou. Problémem však byla imunitní odpověd léčeného organismu k onkolytickým virům. Nejdříve se o ní spekulovalo, že by mohla být prospěšná, jelikož by měla „přitáhnout“ pozornost imunitního systému k nádorovým buňkám. Nyní se jasně ukázalo, že tuto potenciální výhodu značně převažuje nevýhoda v ničení „léčebných“ virů.

 

Zvětšit obrázek
Herpes simplex virus-dokáže pěkně znepříjemnit život, ale mohl by také pomoci.
(https://fr.wikipedia.org)


Při experimentech na krysách s modifikovanými Herpes simplex viry se zjistilo, že nejúčinnější anti-virovou odpověď v nádoru mozku způsobují NK buňky (Natural Killer= přirozený zabíječ) a makrofágy, které do 72 hodin po injekci viru sníží jeho množství v nádoru pod 10%. Aby vyřešil tento problém, tým vedený Giuliou Fulci, přidal ke kacířské myšlence léčby pomocí virů, ještě jednu a neméně zajímavou: potlačení imunitní odpovědi k virům pomocí dnes běžně používaného cytostatika-cyklofosfamidu. Ten je mimochodem chemicky blízce příbuzný bojovému plynu z I. Světové války Yperitu.Takže nyní máme před sebou možnost léčby rakoviny pomocí normálně dosti nepříjemných virů, navíc podpořenou podáváním mladšího bráchy smrtelného jedu.

 

Přirozený zabiják – NK buňka

Přes tato odstrašující fakta, se vědcům podařila prokázat účinnost tohoto postupu. V buňkách ovlivněných cykofosfamidem byl výskyt onkolytických virů po 72 hodinách více než 80%, tedy 8x vyšší než u neovlivněných buněk. Další pokusy ukázaly, že cyklofosfamid inhibuje množení NK buněk a makrofágů a také produkci interferonu gama, což je antibakteriální a antivirová komponenta imunitního systému. Výsledkem toho všeho bylo, že pokusné krysy s nádorem mozku, které byly léčeny modifikovanými herpesviry s předléčením cyklofosfamidem, žily podstatně déle, než jejich méně šťastné spolutrpitelky jimž se cytostatika nedostalo.

Onkolytické viry již byly zkoušeny na lidech se zhoubnými nádory slinivky, plic a také mozku a prokázaly svoji bezpečnost, nyní mají možnost také prokázat svůj potenciál pro zastavení rakoviny. V současné době se metoda s cyklofosfamidem zkouší jenom na nebohých hlodavcích, ale její otestování na nemocných lidech, je zřejmě otázkou nepříliš vzdálené budoucnosti.


Zdroj:  Fulci et al. ww.pnas.orgcgidoi10.1073pnas.0605496103 
Stručný  research report na https://www.sciencedaily.com

 


Autor: Jan Humplík
Datum:06.09.2006 07:55