O.S.E.L. - Dolly následovala Matildu
 Dolly následovala Matildu
Ovce Dolly, která se stala symbolem klonování, byla utracena na svátek svatého Valentýna ve věku nedožitých sedmi roků.


Dolly se narodila 5 července 1996 a stala se prvním savcem vzniklým klonováním dospělého zvířete. Její příchod na svět oznámili skotští vědci vedení Ianem Wilmutem až se sedmiměsíčním zpožděním počátkem roku 1997. Nyní přichází z Roslinského ústavu u skotského Edinburghu zpráva o jejím skonu. Po australském ovčím klonu Matildě tak předčasně sešel ze světa další ovčí klon. (viz příspěvek „Matilda uhynula“) Ovce plemene Finn Dorset, ke kterému Dolly patřila, se běžně dožívají 12 roků. Slavný klon tedy zemřel v „nejlepších letech“. Dolly trpěla artritidou v levé zadní končetině, ale jako podstatně vážnější se ukázala plicní infekce, z které veterináři nedokázali zvíře vyléčit. Nakonec přistoupili z humánních důvodů k utracení. O příčině těžkého nemocnění můžeme jen spekulovat, ale platí tu zjevně totéž, co o dalších náhlých úhynech zvířecích klonů – organismus klonu má do dokonalosti daleko a zřejmě není stavěn na „dlouhodobý provoz“.
Představitel Roslinského ústavu Harry Griffin přislíbil, že tělo ovčího klonu bude důkladně prozkoumáno. Jeho prohlášení je jistě reakcí na podezření, že Australané se pokusili při pitvě Matildy „zamést stopy po zrůdných následcích klonování“.
Dolly dal její jméno ovčák, který se staral o stádo, v němž se slavný ovčí klon narodil. Tento muž věděl, že ke klonování bylo použito ovčí buňky mléčné žlázy a při porodu prvního ovčího klonu si vzpomněl na countryovou zpěvačku Dolly Partonovou.
Dolly se sama stala dvakrát matkou. Otcem jejích potomků byl pokaždé beran David plemene Welsh mountain. V roce 1998 porodila Dolly jehničku Bonne, o rok později přivedla na svět dokonce trojčata.

Dolly - ovce, jež svou slávou zastínila i mýtického berana se zlatým rounem. Na snímku je i jehničkou Bonne


Slavná kmotra ještě slavnější ovce – countryová zpěvačka Dolly Partonová.


Autor: Jaroslav Petr
Datum:17.02.2003