O.S.E.L. - Jasná nova ve Štíru
 Jasná nova ve Štíru
Každý, kdo si přivstane, má možnost na ranní obloze v souhvězdí Štíra spatřit pouhým okem bez dalekohledu jasnou novu. To se stává jednou za několik let.


 

Zvětšit obrázek
Souhvězdí Štíra (Scorpius) s Jupiterem a Novou. Kredit: Heavens-Above

Bohužel souhvězdí Štíra (Scorpius, Sco) se nachází velmi nízko nad jižním obzorem, proto je vhodnější pro pozorování vyvýšené místo mimo osvětlené město a popř. použít i triedr. Protože Nova bude slábnou, je vhodné využít nejbližších, meteorology předpověděných, jasných dnů - spíše časného rána těsně před východem Slunce.

 

Zvětšit obrázek
Ideální jižní obzor v 6.00 hodin se souhvězdím Štíra, Jupitera a Novou. Kredit: Heavens-Above

 

 

Její nalezení by mělo být poměrně snadné – Nova (asi 5 mag), Jupiter (-2 mag) a Antares (1 mag) tvoří vrcholy trojúhelníka. Nova se nachází nedaleko hvězdy epsilon Sco (2 mag). Antares je nejjasnější hvězdou Štíra a je výrazně načervenalý.

 

 

 

Novu objevili nezávisle na sobě v noci ze 4. na 5. února 2007 dva japonští astronomové Yukio Samuraj a Yuji Nakanuta. Nova nejdříve dostala označení Nova Scorpii 2007 a pak V1280 Sco. Informace byla zveřejněna 21. února v Cirkuláři IAU č. 8810.

 

 

 

 

Zvětšit obrázek
Graf vývoje jasnosti Novy Scorpii 2007 (V1280 Sco)

Vzhledem k mimořádné jasnosti novy (výbuch bílého trpaslíka v dvojhvězdné soustavě) se počítá s pozorováními především v rentgenovém a gama záření z kosmických observatoří Chandra, Swift a INTEGRAL.

 

Zvětšit obrázek
Souvězdí Štíra (Uranometria, Hevelius 1690)

Efemeridy Novy V1280 Sco:
R.A.= 16h 57m
Decl. = -350 22,

Zdroje:

aavso

astronomy
Tisková zpráva České astronomické společnosti z 21. února 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Autor: Miroslava Hromadová
Datum:22.02.2007 14:29