O.S.E.L. - Endokanabinoidy tlumí alergie
 Endokanabinoidy tlumí alergie
Němečtí lékaři objevili nadějnou stopu vedoucí k novým lékům na záněty a alergie. Inspiroval je k tomu efekt marihuany. Vlastně nejde o tak žhavou novinku. Extrakty z konopí se dlouho používaly pro léčbu zánětů. Pro nepříjemné vedlejší účinky však byly vyřazeny z lékárenských receptur už ve 30. letech minulého století.


 

Vědecká studie týmu vedeného Andreasem Zimmerem z bonnského Ústavu molekulární psychiatrie zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Science vrhá na starou léčbu nové světlo. Zcela jistě inspiruje farmaceutický průmysl k vývoji léčiv, která nebudou mít nepříznivé vedlejší účinky konopí, ale zachovají si jeho prozánětlivé účinky.


 

Zvětšit obrázek

Hlavní aktivní složkou hašiše nebo marihunany je chemikálie zvaná tetrahydrokanabinol (THC). Ta působí na lidský organismus vlastně nedopatřením. Jen proto, že se shodou okolností váže na speciální vazebné molekuly, jimiž jsou vybaveny mnohé z buněk našeho těla. Tato buněčná „kotviště“ nejsou připravena pro THC, ale pro chemicky zcela odlišné látky, které si vyrábí organismus sám. Souhrnně je označujeme  jako endokanabinoidy, což lze přeložit jako „vnitřní látky podobné konopí“.  Naše „vnitřní THC“ řídí širokou škálu procesů. Zdaleka nejde jen o funkce mozku a nervů. Endokanabinoidy regulují například i růst kostí a v kůži brzdí reakci imunitního systému. Starají se o to, aby imunitní obrana nereagovala na cizorodé látky silněji, než je nezbytně nutné.

 

Zvětšit obrázek
THC

Laboratorní myši, které v důsledku cíleného zásahu do dědičné informace postrádají v kůži vazebné molekuly pro endokanabinoidy, trpí i při velmi slabém podnětu silnými alergickými reakcemi.  Bez kotviště v buňkách je „vnitřní THC“ proti přehnané reakci imunitní obrany bezmocný. Profesor Zimmer a jeho kolegové proto odzkoušeli opačný postup. Obyčejným myším natřeli kůži mastí obsahující THC z marihuany a pak jim vpíchli do kůže chemikálii vyvolávající silnou alergickou reakci. THC nedovolil, aby alergie propukla.

Zimmer je přesvědčen, že řada pacientů trpících astmatem nebo kožními ekzémy, má v těle nedostatek endokanabinoidů nebo molekul, na které se „vnitřní THC“ v buňkách vážou. Těmto lidem by mohly pomoci léčebné kůry založené na účinku látek podobných THC. Zimmer však varuje pacienty s těmito zdravotními potížemi před laickými pokusy o léčbu ekzémů či astmatu marihuanou nebo hašišem. Nežádoucí vedlejší účinky těchto drog představují příliš velké riziko.

 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:18.06.2007 11:09