O.S.E.L. - Červené světlo
 Červené světlo
Stoupencům Ligy na ochranu zvířat doporučujeme tento článek nečíst.



Janis Eells z Lékařské Wiskonsinské univerzity v Milwaukee prováděla pokusy na potkanech. Podávala jim stále větší dávky metylalkoholu, dokud nenašla hranici, při které docházelo u zvířat k nenapravitelnému poškození sítnice a zvířata zůstávala po zbytek života slepá.
Na metanolem otrávených zvířatech potom zkoušela účinek záření. Zjistila, že pokud potkanům svítila do očí červeným světlem, jehož vlnová délka se blížila infračervenému,  dvě a půl minuty denně po dobu tří dnů, došlo u nich k výraznému poklesu zduření buněk sítnice. Takto ozářené buňky si zachovaly vyšší citlivost na světlo a jejich poškození následkem předávkování metanolem bylo menší.



Červené světlo pomáhá ochránit sítnici oka potkanů před poškozením při předávkování metanolem


Na lidech ochranný vliv červeného světla na buňky sítnice zatím nebyl prokázán. O červeném světle je ale delší dobu známo, že příznivě působí při léčbě kožních vředů u diabetiků. V klinické praxi se červené světlo používá také při léčbě popálenin a při léčbě vřídků v dutině ústní u pacientů podrobujících se chemoterapii.

Autorka objevu Eells se svými spolupracovníky použila při svých pokusech jako zdroj světla diody, které emitují v oblasti infra-spektra 10 krát větší energií, než je energie dopadajícího záření ze Slunce, přesto je světlo na dotyk chladné. Diodu vyvinula NASA se společností Quantum Devices a její původní určení bylo zajistit rychlý růst rostlin pro potřebu kosmonautů na dlouhých vesmírných misích.


Velikost významu nového poznatku a možného užití světla při otravách si uvědomíme, že jen v samotných USA se ročně nešťastnou náhodou předávkuje metanolem 5000 osob. Metanol je běžnou součástí nemrznoucích kapalin, čistících prostředků a doma pálených lihovin. Velkou část postižených tvoří předškolní děti, které pomáhají mamince při domácím úklidu a omylem pozřou například přípravek na mytí oken.    


Terapie světlem nenahrazuje dialýzu a medikamentózní léčbu, ale má šanci se brzo rozšířit jako součást konvenčních způsobů léčby. Potěšitelné je , že¨potřebné zařízení je velikosti  krabičky cigaret a je levné. Výzkumníci doufají, že se prospěšnost světla uplatní také při oddálení oční makulární degenerace. Ta postihuje 10% lidí starších 65 let, a je prakticky neléčitelná.  Pokud se u člověka prokáže stejný léčebný efekt světla jako tomu u potkanů, tak pouhé svícení do oka červeným světlem několik minut denně po dobu 4-5 dnů, zachrání zrak řadě nešťastníků.





 
Komentář:
Z fyzikálních zákonitostí vyplývá, že stejný léčebný efekt na sítnici oka by  měly mít také návštěvy míst, kde svítí červená lucerna. Jen doba pobytu by musela být adekvátně delší, neboť jejich výkon je ve srovnání s diodami podstatně nižší.


Autor: Josef Pazdera
Datum:14.04.2003