O.S.E.L. - Budou se děti jmenovat „@“,...?
 Budou se děti jmenovat „@“,...?
Čínský pár zažádal, aby se jejich dítě jmenovalo „Milujte ho“ neboli '@'.



 

Celý svět ten znak používá při psaní e-mailů. Překládáme ho jako "at",což foneticky v čínštině zní jako „milujte ho“.  Těmito slovy objasňoval otec svůj požadavek k pojmenování potomka. Zástupce ředitele Státní komise pro jazyk, Li Yuming, se k žádosti vyjádřil neurčitě. I když je symbol @ znám všem Číňanům, vnímají jej většinou jako anglické slovo „at“ a ne "milujte ho". Pro tisk se úředník Li vyjádřil něco v tom smyslu, že internet boří konvence a že jde ze strany rodičů o odvážný přístup. Zda ale úřady rodičům jméno „@“ povolí, se nevyjádřil.


 

Zda se dítě bude jmenovat „@”, zatím rozhodnuto není.



Soudě podle toho, že letos se již v jiné souvislosti vláda oznámila zákaz používání arabských číslovek a cizích jazyků, moc šancí rodiče zřejmě nemají. Ale kdo ví, šedesát milionů Číňanů stojí před problémem, že jejich jména používají tradiční znaky. Mnohé z nich jsou natolik zvláštní, že počítače mají problém s tím, jak je rozpoznat. Dokonce i rodilí mluvčí mají  zamotanou hlavu s jejich přepisem do vládních registrů a na úřední webové stránky.

Za příklad takových problémů může sloužit jméno dřívějšího premiéra Zhu Rongji, jehož jméno má ojedinělý „rong“ znak. Právě to se stalo příčinou mnoha zmatků a pro mnohé čínské vydavatele a sazeče, se stal doslova noční můrou.


Pokud jméno @ nyní neprojde v Číně, určitě se najdou liberálnější místa na Zemi, kde to povolí. Vždyť jde o celosvětově nejužívanější znak a argument, že nejde o písmeno používané v abecedě, těžko obstojí. Otázkou tedy spíš je, jak se s tím následně budou úřady dalších zemí vypořádávat. Co by asi na jméno @ Novák, nebo @ Sebestova, řekly naše úřady?


 


Autor: Josef Pazdera
Datum:19.08.2007 22:36