O.S.E.L. - SARS - 23. dubna
 SARS - 23. dubna
Virus mutuje zpropadeně rychle. S výrobou vakcíny budou potíže.


Čínští virologové zjistili, že koronavirus vyvolávající onemocnění SARS mutuje „snadno a rychle“. Virus se tedy chová tak, jak je to u běžné i u jeho příbuzných z řad koronavirů. To není příliš povzbudivé vyhlídka pro výrobu účinné vakcíny. Ostatně zkušenosti s vývojem vakcíny proti drůbežím koronavirům hovoří v tomto směru dostatečně výmluvně. Největším problémem byly právě rychlé spontánní změny v dědičné informaci virů. Z hlediska vývoje vakcíny je takový vysoce proměnlivý virus něčím jako „rychle kličkujícím cílem“. Vyvíjené vakcíny účinkují jen dočasně – dokud se virus nepromění natolik, že jej vakcínou nabuzená imunita již vážněji nepostihne. Zvířecí koronaviry získávají mutací schopnost šířit se jinými cestami. Například místo šíření kapénkovou nákazou se najednou umějí šířit i výkaly. Někteří odborníci se obávají, že v hongkongském obytném bloku Amoy Gardens si už koronavirus tuhle schopnost vyvinul.
Koronavirus vyvolávající SARS mutuje jako o závod a mění se virologům před očima. Výroba účinné vakcíny bude proto zapeklitým problémem a vakcína zřejmě nebude účinkovat natrvalo a všude.


Experti na tvorbu vakcín se obávají, že pokud se nepodaří SARS definitivně zlikvidovat, budeme se s ním prát stejně jako s chřipkou. Proti novým variantám viru budeme vyvíjet stále nové a nové typy vakcín a ty budou mít časově i místně omezenou účinnost. Loňská vakcína nebude účinkovat proti letošnímu viru a vakcína proti asijským typům viru nebude chránit před typy virů, které vzniknou v Kanadě nebo v Evropě. Celkem neradostné vyhlídky.Autor: Jaroslav Petr
Datum:23.04.2003