O.S.E.L. - SARS 15. května
 SARS 15. května
Koho zabije SARS, toho nezastřelí



 Staré české přísloví říká, že kdo se má utopit, toho neoběsí. V Číně dostává toto pořekadlo v souvislosti s bojem proti nemoci SARS poněkud pokřivenou podobu. Podle výnosu nejvyšší prokuratury je možné potrestat doživotním vězením nebo i smrtí toho, kdo uteče z karantény a vědomě bude šířit nákazu. Čína k tomu nemusela přijímat nový zákon, stačilo jí, když prokurátoři oprášily stávající zákony regulující aktivity lidí při epidemiích či živelných pohromách. Pokud tedy někdo zdrhne z karantény a bude mít kliku, že ho nezdolá SARS, bude moci přijímat gratulace nejvýš od popravčí čety.

Už před tím nejvyšší čínští představitelé varovali představitele státní správy před jakýmkoli zatajováním nových případů SARS. Úředníci riskují ale „jen“ tři roky vězení „natvrdo“. Filutové, kteří by zkoušeli prodávat falešné „zaručené“ léky na SARS, a vyvolali by vážné škody, mohou skončit za mřížemi čínských kriminálů až na 15 roků.


Ochránci lidských práv se zhrozili. Považují tyto tresty za tak malé prohřešky za přehnaně přísné. Horší je, že takto tvrdé postihy mohou být (jak se teď u nás hezky česky říká) „silně kontraproduktivní“. Řada nakažených uprchlíků se bude do poslední chvíle skrývat, i když jim bude dávno jasné, že by měli co nejrychleji pelášit do nemocnice. A budou přitom SARS dále šířit. To je zneklidňující vidina zvláště v souvislosti s očekávaným vpádem SARS na čínský venkov – pokud tam už tato choroba není, úředníci ji nezamlčují a nakažení venkované se neschovávají.


 




 Lépe je být za mřížemi v karanténě, než za mřížemi ve vězení případně postávat nekonečné okamžiky před hlavněmi pušek popravčí čety – takové je poselství čínské hlavní prokuratury obyvatelům.


  


Ulice Pekingu postiženého epidemií SARS zejí prázdnotou – kdo mohl, prchl na venkov. Tam se teď očekává nová velká vlna onemocnění – pokud už v tichosti neběží.


  


Zdroj: BBC


 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:15.05.2003