O.S.E.L. - Exploze poškozují mozek
 Exploze poškozují mozek
Stoupající počet amerických vojáků, kteří se vracejí z války v Iráku s vážnými duševními potížemi, mobilizoval lékaře. Oběti se nedokážou delší dobu soustředit, trpí bolestmi hlavy nebo nespavostí. Mnozí si stěžují na závažné výpadky paměti. Lékaři popsali případ ženy, která před nástupem do armády učila na střední škole. Po ukončení mise v Iráku se chtěla vrátit k původnímu povolání, ale nešlo to. Nemohla si ze své učitelské profese skoro na nic vzpomenout.


 

 

 

 
Zdá se, že tlaková vlna rozvibruje krev v cévách. Tyto pulsy se šíří z těla až do mozku, kde páchají škody. (Kredit: AP)


Většina takto postižených vojáků nikdy neutrpěla poranění hlavy. Lékaři si však všimli, že pacienti byli často zasaženi silnou explozí. Je stále jasnější, že rázová vlna výbuchu dokáže poškodit mozek. Potvrdily to i pokusy, při kterých byly zkoumány mozky potkanů vystavených silné rázové vlně. Na první pohled přežila zvířata výbuch bez újmy na zdraví. Teprve detailní vyšetření odhalilo sice nenápadné, ale o to rozsáhlejší postižení mozkové tkáně. 

 


Závažnými duševními problémy trpěli po přestálých explozích už vojáci bojující na frontách první světové války. Tehdy se hovořilo o „granátovém šoku“. Frontoví lékaři a důstojníci si problémy obětí výbuchu vysvětlovaly jako důsledek jejich labilního duševního stavu. Teprve nejmodernější vyšetřovací aparatury prokázaly, že i u vojáků vystavených účinkům exploze dochází k poranění mozkové tkáně. Její projevy jsou často patrné až s odstupem několika dní a projeví se například silným otokem mozku.

 
Přílba ani obrněné vozidlo před tlakovou vlnou , která navodí pulsování krve, toho mnoho nezmůže.  Detail snímku zde.  (Kredit : usmc)

 

Nejnovější studie amerických lékařů zveřejněná v prestižním lékařském časopise New England Journal of Medicine dokazuje, že poškození mozku postihuje s vysokou pravděpodobností především vojáky, kteří po explozi ztratili vědomí. Vážnými problémy trpí bezmála polovina vojáků, kteří po explozi upadli do zdánlivě neškodného bezvědomí trvajícího nejvýše 30 minut.

 

Donedávna považovali lékaři při explozi za nejohroženější orgány uložené v břišní dutině a pak také plíce. Mozek se zdál velmi dobře chráněn přílbou. Americké ministerstvo obrany dokonce ukončilo výzkumný projekt, jehož cílem bylo zdokonalit ochranu vojáků před poraněními způsobenými rázovou vlnou výbuchů.

 


Přílba chrání vojáky před otřesem mozku vyvolaným explozí. Výbuch však může mozek poškodit i jinak. Nemalá skupina expertů vidí příčinu poškození mozku v účinku rázové vlny na břicho a hrudník. Dochází přitom k silným vibracím velkých tepen a žil. Vibruje i krev a tou se vibrace šíří až do žil a tepen mozku. Tam způsobí poškození nervové tkáně. Vibrace doslova cupují nervová vlákna na kousky. Současná výstroj vojáky před tímto rizikem nechrání. 

 

Ať už je mozek poškozen otřesem nebo vibrací cév, samo o sobě toto zhmoždění nervové tkáně zřejmě k vyvolání všech potíží nestačí. Mnozí sportovci, například hlavičkující fotbalisté nebo aktivní boxeři, vystavují svůj mozek otřesům opakovaně, a přesto netrpí tak závažnými zdravotními poruchami jako váleční veteráni. U vojáků se zřejmě následky poranění mozku kombinují s negativními účinky silného stresu.

 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:07.02.2008 11:14