O.S.E.L. - Tetování zvyšuje účinnost vakcín
 Tetování zvyšuje účinnost vakcín
Využití DNA ke stimulaci imunitní reakce se zdá být tou správnou cestou k výrobě lepších vakcín na široké spektrum chorob – od chřipky po rakovinu. Nicméně dosud byl tento způsob léčby omezován jeho nízkou účinností při intramuskulární aplikaci DNA.


 

 

Zvětšit obrázek
"DNA vakcíny podané tetováním navodily řádově vyšší hladiny protilátek než DNA vakcíny podané intramuskulární injekcí."



Využití stejného způsobu aplikace vakcíny do podkoží jako barvy při tetování je jednou z možností, jak podávat novou generaci experimentálních DNA vakcín.

Dana Pokorná, UHKT, Praha

Samozřejmě není při aplikaci používán inkoust, takže toto tetování nezanechává žádné trvalé stopy.

 

Výsledkem výzkumu, na kterém se společně s vědci z Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ)v Heidelbergu podílela i MUDr. Dana Pokorná z Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze, bylo zjištění, že tetovací metoda je mnohem účinnější než tradiční injekce do svalu. „Podání DNA prostřednictvím tetování by mohlo být způsobem jak rozšířit komerční aplikaci DNA vakcín,“ říká Martin Müller. I když v současnosti nejsou na trhu žádné schválené humánní DNA vakcíny, jednotlivé farmaceutické společnosti provádí klinické testy, investuji do technologií a první DNA vakcíny se již používají ve veterinární praxi.

 


Müller a jeho kolegové během pokusu testovali využití tetování k aplikaci DNA vakcín. K vakcinaci myší použili DNA nesoucí gen pro obalový protein humánního papillomaviru (HPV) , pohlavně přenosného viru způsobujícího rakovinu děložního čípku.

 

Výsledkem výzkumu bylo zjištění, že tři dávky DNA vakcíny podané tetováním vedly k minimálně 16x vyšší hladině protilátek než při podání tří intramuskulárních injekcí. Tuto silnější odezvu imunitního systému lze vysvětlit tím, že při použití vibrující tetovací jehly dochází k většímu poranění podkoží a následnému zánětu. A potvrzuje to i Müller, když říká: „To je pravděpodobně důvod, proč je tento způsob aplikace lepší než injekce. Tkáň je poškozená a to působí na buňky imunitního systému, které vyhledávají antigeny.“

 

 

Zvětšit obrázek
Pokud by s tetovací barvou byla aplikována také vakcína, potom by tato dívka nedostatkem protilátek rozhodně netrpěla. (Foto: https://www.tattoo-japanese.com/)

Ale vše má svá pro a proti. Aplikace DNA vakcíny tetováním, které zaujímá asi 1 centimetr čtvereční, je sice mnohem účinnější než normální injekce do svalu, ale na druhou stranu je také mnohem bolestivější. I proto bude tato metoda vhodnější při léčebné vakcinaci, která je jako protiklad k preventivní vakcinaci vyvíjena k léčbě chorob a nikoliv k jejich prevenci.

 

Martin Müller,
GCRC, Heidelberg

 

K tomu Müller dodává: „Tetovací vakcíny nebudou vhodné v každém případě. Budou určitě přínosem při podávání speciálních léčebných vakcín při boji proti rakovině nebo při dalších vážných stavech, kde je určitý stupeň bolesti akceptovatelný.“ Müller také řekl, že využití aplikace vakcín tetováním by možná mohlo najít své uplatnění i v jiných oblastech – třeba při vakcinaci hospodářských zvířat.
 

 

Zdroj: Genetic Vaccines and Therapy.

 

 

 

 


Autor: Anna Marcinková
Datum:10.02.2008 03:39