O.S.E.L. - Celozrnné potraviny a riziko chronických onemocnění
 Celozrnné potraviny a riziko chronických onemocnění
Podle výzkumníků z Penn State z University Park a College of Medicine může dieta s vysokým obsahem celozrnných produktů napomoci nejenom k významnému snížení hmotnosti, ale také zredukovat riziko chronických nemocí, jakými jsou třeba cukrovka a kardiovaskulární onemocnění.


 

 

 

Zvětšit obrázek
Paul Helton (Kredit: Heather Katcher, Penn State)

„Konzumace celozrnných produktů bývá spojována se nižší tělesnou hmotností a nižším krevním tlakem,“ říká spoluautorka studie Penny Kris-Ethertonová, profesorka výživářství na Penn State. „Domníváme se, že zařazení celozrnných produktů do srdci-prospěšné redukční diety může přinést stejný užitek i osobám ohroženým chronickými chorobami.

 

Výzkumníci dali dohromady skupinu 50 obézních dospělých – 25 mužů a 25 žen – ve věku mezi 20 až 65 lety s prokázaným metabolickým syndromem, což je současný výskyt skupiny příznaků, k nimž patří nejenom obezita, ale také zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak a cukrovka, které výrazně zvyšují riziko kadriovaskulárních nemocí.

Penny Kris-Etherton

Pokusné osoby byly náhodně rozděleny do dvou skupin a byly jim dány patřičné isntrukce: jedna skupina měla ve svém jídelníčku zařazeny celozrnné výrobky a ta druhá naopak pouze výrobky z rafinovaných obilovin.
„Požádali jsme účastníky v „celozrnné“ skupině, aby se zaměřili na potraviny vyrobené především z celozrnných surovin,“ vysvětluje vedoucí autorka Heather Katcherová, která získala titul Ph.D. na Penn State a v současnosti pracuje jako dietologická asistentka na Tulane University.

Během dvanáctitýdenní studie dostávali všichni účastníci stejné dietní pokyny ke snížení hmotnosti a doporučení k účasti na mírné fyzické aktivitě. Výzkumníci je také požádali, aby konzumovali denně pět porcí ovoce a zeleniny, tři porce nízkotučných mléčných výrobků a dvě porce libového masa, ryb nebo drůbeže.

 

Výsledky studie ukázaly, že obvod pasu a tělesná hmotnost výrazně poklesly u obou skupin – v průměru o 8 až 11 liber – ale ztráta v obvodu břicha byla významně vyšší u skupiny s celozrnnými obilovinami. Podle Katcherové navíc u skupiny s celozrnnými produkty v dietě poklesla hladina C-reaktivního proteinu (CRP) v krvi. Vysoké úrovni tohoto ukazatele (markeru) zánětu v krvi pacientů je připisováno zvýšené riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních nemocí.

 

„Jako typický výsledek byste očekávali, že pokles tělesné hmotnosti bude spojen i s poklesem CRP, ale u skupiny mající v dietě produkty z rafinovaných obilovin nedošlo k poklesu tohoto markeru zánětu, ačkoliv tělesná hmotnost šla dolů,“ říká Kris-Etherthonová.

 

Výzkumníci z Penn State předpokládají, že došli k takovému výsledku, protože konzumace výrobků z rafinovaných obilovin je spojována se zvýšenou hladinou CRP. Přestože tedy osoby ze skupiny „rafinovaných obilovin“ snížily tělesnou hmotnost, skutečnost, že tito lidé jedli tak mnoho výrobků z rafinovaných obilovin pravděpodobně negovala prospěšný účinek ztráty hmotnosti na hladinu CRP.
Zatím stále není zcela jasné jak vlastně došlo ke snížení CRP u „celozrnné“ skupiny.
Richard Legro, M.D., profesor porodnictví a gynekologie na Penn State Hershey Medical Center, říká, že stupeň redukce je obdobný tomu, jaký lze pozorovat při použití léků s obsahem statinu, a to zvýrazňuje možnosti diety pomáhat při prevenci vážných zdravotních komplikací.

 

Účastníci v „celozrnné“ skupině také prostřednictvím této diety měli zvýšený příjem vlákniny a hořčíku, které mají vliv na prevenci nebo oddálení vzniku cukrovky. Výzkumníci říkají, že tato studie je právě aktuální a upozorňuje na možnosti širokého výběru celozrnných potravin v obchodech.
„Najdeme tam mnoho potravin, které tvrdí, že obsahují celozrnné komponenty, ale ty nemusí být vždy hlavní složkou,“ vysvětluje Kris-Ethrtonová a doporučuje ty celozrnné potraviny, které jsou nejméně z 51 procent tvořeny celozrnnými obilovinami. Sem patří ovesné vločky, celozrnné lupínky, hnědá rýže, celozrnné těstoviny a drobné občerstvení jako müssli tyčinky, popkorn a celozrnné pšeničné sušenky.“

„Toto je první klinická studie, abychom si ověřili, zda dieta bohatá na celozrnné produkty může vést nejen ke snížení hmotnosti, ale i omezit rizika některých chronických onemocnění,“ dodává Kris-Ethertonová.

Výsledky této studie byly publikovány v lednu 2008 v American Journal of Clinical Nutrition.

 

Zdroj: Penn State.
 

 
 


Autor: Anna Marcinková
Datum:15.02.2008 08:51