O.S.E.L. - Saze jsou významným hráčem změn klimatu
 Saze jsou významným hráčem změn klimatu
Saze, ať už vzniklé spalováním biomasy nebo jako součást exhalací naftových motorů, mají vliv na oteplování atmosféry tři- až čtyřikrát větší, než se dosud odhadovalo. Píše se o tom v článku zveřejněném v novém čísle časopisu Nature Geoscience.



 

 

Zvětšit obrázek
Znečišťující efekt topení a vaření s použitím spalování biomasy, například dřeva nebo trusu skotu, v jižní Asii je ilustrováno měřením aerosolové optické hloubky. (způsob měření množství znečišťujících látek v ovzduší založený na relativní schopnosti světla projít vzduchovou masou). Tato mapka ukazuje rekonstruovanou úroveň znečištění v letech 2004 a 2005. (Credit: Scripps Institution of Oceanography, UC San Diego)

Vědec zabývající se studiem zemské atmosféry Veerabhadran Ramanathan ze Scripps Institution of Oceanography na UC San Diego spolu s chemikem Gregem Carmichaelem z University of Iowa tvrdí, že saze a další znečistění částečkami uhlíku by mohly mít až 60-ti procentní vliv na současné globální oteplování způsobené především oxidem uhličitým, tedy více než jakýkoliv jiný skleníkový plyn kromě CO2. Výzkumníci připomněli, že jakékoliv snížení emisí sazí by mělo nejenom přinést okamžité výhody pro společnost, ale navíc přispět k dlouhodobému trendu snižování emisí látek.

 

Veerabhadran Ramanathan: „Studie založené na pozorováních se stejně jako ta naše přibližují ve stanovení velikosti vlivu lokálního topení na znečištění ovzduší sazemi modelovým studiím, které vedl Stanford, Caltech a NASA. Nyní musíme vyzkoušet, jak velkou roli hrají saze v ústupu arktického mořského ledu a himálajských ledovců, jak již bylo naznačeno v nedávných studiích.“

 
Ve své poslední studii dali Ramanathan a Carmichael dohromady data získaná ze satelitů, letadel a povrchového měření proto, aby zjistili vliv sazí na oteplování. Dospěli k závěru, že působením sazí narůstá oteplování atmosféry, které představuje asi 0,9 wattů na metr čtvereční. To je podstatně více, než kolik činí odhady mezi 0,2 a 0,4 watty na metr čtvereční, které byly schváleny jako konsesus ve zprávě vydané vloni při Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) – agenturou sponzorovanou OSN, která periodicky slučuje základní body výzkumu v oblasti klimatických změn.

Ramanathan a Carmichael tvrdí, že tradiční odhady založené na široce používaných počítačových simulacích, neberou do úvahy zvýšení vlivu sazí na oteplování při jejich smíchání s dalšími aerosoly, například sulfáty. Modely také dostatečně nereprezentují celou škálu nadmořských výšek, ve kterých dochází k oteplování. Nejnovější pozorování například prokázala významný vliv sazí na ohřívání vzduchu ve vyšších nadmořských výškách, kde uhlíkové částice pohlcují nejenom přímé sluneční paprsky, ale také sluneční energii odraženou mraky ležícími níže.
 

Mezi 25 a 35 procenty sazí v globální atmosféře pochází z Číny a Indie, kde jsou vypouštěny při hoření obnovitelných zdrojů – dřeva a trusu skotu, používaného v domácnostech při vaření, ale i z uhlí, používaného k vytápění. V jižní Asii toto znečištění ovzduší běžně tvoří hnědavý opar, který se označuje jako „atmosférické hnědé mraky“. Ramanathanův předchozí výzkum dokazoval, že vliv tohoto znečištění se projevuje například na urychlení tání himálajských ledovců, které poskytují pitnou vodu miliónům lidí v Asii.

 

Zvětšit obrázek
Smog v „olympijském městě“ Pekingu.



Země Evropy a ostatní průmyslové země, které spoléhají na motorovou naftu zejména v dopravě, jsou výše zmiňovaným asijským znečišťovatelům více než zdatnými sekundanty. „I když se u nových naftových motorů daří emise sazí úspěšně snižovat, množství emisí sazí na hlavu v USA a některých evropských zemích je zatím srovnatelné s tím, co je produkováno v jižní a východní Asii,“ řekl Ramanathan.

 

Eliminace sazí, přispívajících ke globálnímu oteplení a ohrožení veřejného zdraví, nabízí téměř okamžitý efekt. Navíc technologie, které by mohly značně snížit emise sazí, již dnes existují a jsou běžně komerčně dostupné.

 

 

Zvětšit obrázek
Částice sazí jsou neseny vzduchem až týdny. Smog nad Čínou zachycený družicí Envisat.

Ramanathan řekl, že program, založený na pozorování, pro který v současnosti shání sponzora, by mohl ukázat na možnosti a výhody plynoucí ze snižování emisí sazí. V rámci projektu „Surya“ je navržen pokus, kdy by bylo asi 20 tisíc venkovských domácností v Indii vybaveno technikou umožňující vařit jídlo „bez produkce kouře“ a současně by tato technika zaznamenávala data o vaření. V tom okamžiku by Ramanathan byl schopen vyhodnotit vliv vaření na znečišťování prostředí.

 

Carmichael doufá, že prezentace jejich výsledků o bezprostředních výhodách snižování emisí sazí zjednoduší vytváření politických a regulačních opatření vedoucích k jejich redukci. Podle autorů z jejich výzkumu jednoznačně vyplývá, že ne každé využití obnovitelných zdrojů energie je skutečně ekologické a nezatěžující životní prostředí.

 

 

Zdroj: University of California - San Diego

 

 


Autor: Ota Beran
Datum:25.03.2008 22:14