O.S.E.L. - Nejstarší Evropan(ka). Je to kost!
 Nejstarší Evropan(ka). Je to kost!
Zlomek lidské čelisti starý 1,2 milionu roků mění naše představy o pravěkém osídlení Evropy.


 

 

Zvětšit obrázek
Čelist dosud nejstaršího objeveného Evropana byla pravděpodobně ženy. Kredit: EIA/Jordi Mestre

Tým španělských archeologů vedený Juanem Arsuagou z madridské Universidad Complutense objevil ve vyhlášené severošpanělské lokalitě Sierra de Atapuerca zlomek spodní čelisti pravěkého člověka, který je starý 1,2 milionu roků. Předchozí nejstarší lidská fosílie z této lokality byla stará „pouhých“  800 tisíc let. Počátky osídlení západní Evropy se tak výrazně posouvají do minulosti.  Čelist je poměrně drobná, a tak ji vědci přisuzují ženě. 

 

čelist

 

Nález podpořil názory, podle kterých se Homo erectus dostal do Evropy poměrně brzy poté, co před 2 miliony roků opustil svou africkou kolébku. Nálezy z gruzínského Dmanisi (některými vědci přisuzované samostatnému druhu člověka gruzínského) dokazují, že před 1,7 miliony roků už pobývali lidé mimo Afriku.

 

 

Zvětšit obrázek
José Bermúdez de Castro a Eudald Carbonell. Kredit: EIA/Jordi Mestre

Podle nedávných teorií měli tito lidé „zahnout doprava“ a osídlit Asii. Atapuerské nálezy dokazují, že část těchto lidí dala přednost levici a zamířila do Evropy. Po cestě se vyvinuli v člověka druhu Homo antecessor („člověka průkopníka“), který žil před 800 tisíci roků v Atapuerce. Ten mohl být předchůdcem evropských neandrtálců.

Naleziště v Sierra de Atapuerca na severu Španělska je studnicí pokladů o pravěkých Evropanech. Kredit: EIA/Jordi Mestre

 

Spolu s čelistí byly nalezeny i kamenné nástroje a zvířecí kosti. Na kostech jsou jasně patrné stopy po řezání kamennými čepelemi a mnohé byly úmyslně rozbity, aby se pravěký člověk dostal k morku.

 

Kamenné nástroje staré zhruba 1,5 milionů roků byly už dříve nalézány ve Francii, Itálii i Španělsku. Někteří badatelé ale pochybovali, že jde o dílo lidské ruky, protože jim chyběly hodnověrné důkazy o přítomnosti člověka v době vzdálenější než 1 milion roků. Teď jsou tyto pochybnosti vyvráceny.

 

Slavný americký paleoantropolog Tim White v rozhovoru pro Nature nevylučuje ani možnost, že se pravěcí lidé dostali na Pyrenejský poloostrov přímo ze severní Afriky a nikoli oklikou přes Asii.


Pramen: Nature (DOI: 10.1038/nature06815)

 

 

 

 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:27.03.2008 07:55