O.S.E.L. - Phoenix vodu zatím neprokázal
 Phoenix vodu zatím neprokázal
3. června sonda Phoenix při odběru vzorků poprvé objevila podpovrchový bílý materiál. O víkendu robotické rameno výkop prohloubilo, aby se věci dozněli více o tomto tajemném materiálu. Jediný nový velký příkop byl nazván „Dodo-Goldilocks“.


 

 

Zvětšit obrázek
První „příkop“

Příkop Dodo-Goldilocks je nyní 22 cm široký a 35 cm a dosahuje hloubky 7 až 8 cm. Nejhlubší část je nejblíže k přistávacímu modulu Phoenix. Bílý materiál je umístěný jen v nejmělčí části příkopu. To, že se nachází jen v nejvzdálenější části příkopu, dokazuje, že směrem k Phoenixu nepokračuje a podle vědců se může jednat pouze o výstupek části podpovrchové desky bílého materiálu.

 

Zvětšit obrázek
„Výšková“ mapa „Dodo-Goldilocks“ v nepravých barvách – nejhlubší 7 až 8 cm (modrá), nejvyšší – až 20 cm nad okolním terénem (růžová). Kredit: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Texas A&M University/NASA Ames Research Center)

„Pokračovali jsme ve vyhloubení příkopu Dodo-Goldilocks, abychom odhalili více bílého materiálu a mohli toto místo monitorovat,“ řekl Ray Arvidson (University of Washington, St. Louis). „Pokud by se jednalo o led, mělo by se s časem měnit.“ Ale zatím hledání vody není moc úspěšné.

 

„Mohl by to být led; ale mohla by to být i sůl. Musíme provést rozbor vzorků, abychom to potvrdili,“ řekl Peter Arvidson (Washington University, St. Louis), vedoucí týmu robotického ramena RA (Robotic Arm).

 

 

Zvětšit obrázek
Led nebo sůl?

Sonda Phoenix má 8 samostatných malých vysokoteplotních pecí TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer) k tomu, aby zahřály a „očichali“ půdu odebranou robotickým ramenem RA. TEGA pracuje ve třech různých teplotách. Odpařené látky jsou pak spektrometricky analyzovány.

 

Vědci pomocí TEGA uskutečnili první dva rozbory víkendových vzorků. Nejdříve materiál zahřáli na 35°C, pak na 175°C. Ani jednou nezaznamenali vodní páru, která se měla z ledu uvolnit.

 

„V odebrané půdě žádná voda není,“ řekl William Boynton (University of Arizona), vedoucí týmu TEGA.

 

V nejbližších dnech zahřejí vzorek na maximální teplotu 1000°C. Při ní by se mělo zjistit, zda ve vzorku jsou v chemických vazbách voda, oxid uhličitý a oxid siřičitý. Vědci si myslí, že je velká pravděpodobnost, že se se takto vázaná voda ve vzorcích najde.


Více na: https://www.nasa.gov/phoenix a https://phoenix.lpl.arizona.edu

Zdroj: ScienceDailySpace


Autor: Miroslava Hromadová
Datum:18.06.2008 22:29