O.S.E.L. - Hybridizace sivena a pstruha
 Hybridizace sivena a pstruha
Siven a pstruh využívají v Pyrenejích stejná trdliště a vzájemně se kříží.


 


 

Zvětšit obrázek
Siven americký

K nejčastěji uměle introdukovaným vodním organismům patří v Evropě ryby. Mezi nimi bezkonkurenčně kraluje introdukce losovitých ryb vysoce ceněných rybáři. O tom, že introdukovaní vetřelci vytlačují původní druhy, se ví již dlouho.

 


Z Ameriky je velmi dobře popsán ústup sivena amerického (Salvelinus fontinalis) z vodních toků, kam byl vysazen evropský pstruh potoční (Salmo trutta). Zjevně se tam na tom podílí i vzájemné křížení pstruha a sivena.

 

Zvětšit obrázek
Hybrid pstruha a sivena z pyrenejských potoků.


O tom, jak významná je hybridizace pstruha a sivena v evropských vodách, se ví mnohem méně. Je známo, že vysazení sivena mělo negativní vliv na populace pstruha ve švédských jezerech. V jižní Evropě si obě ryby zřejmě konkurují potravně. Vzájemná hybridizace pstruha a sivena v evropských vodách však zůstávala předmětem dohadů.

 


 

Zvětšit obrázek
Pstruh potoční (Foto: Deniz Alasi)

Francouzští biologové sledovali populace sivenů a původních pstruhů v řekách a potocích francouzských Pyrenejí a zjistili, že oba druhy ryb žijí ve stejných lokalitách a využívají k tření stejná trdliště. Při tření přistihli skupiny ryb tvořené zástupci obou druhů a zjistili i výskyt mezidruhových hybridů. 

 


Jak konstatují ve studii zveřejněné ve vědeckém časopise Naturwissenschaften, je jisté, že introdukované druhy ryb mohou negativně působit na populace původních druhů i celkem nenápadnou mezidruhovou hybridizací.

 

Pramen: Naturwissenschaften

 

 

 

 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:30.06.2008 09:45