O.S.E.L. - Bude test na Alzheimera?
 Bude test na Alzheimera?
„Pane doktore, jak se jmenuje ten Němec, co mi doma pořád schovává všechny věci?“ „To je Alzheimer, babi.“ Tak na tenhle vtip si možná leckdo vzpomene, když si není jist, jestli to, že neustále zapomíná klíče, mobilní telefon a termíny schůzek, je jenom v důsledku přepracování nebo už „to začlo“. Možná bude lékař už brzy schopný říci s jistotou, zda jste opravdu v ohrožení Alzheimerovou chorobou, a to po provedení jednoduchého krevního testu a ne až po podstatně složitějším vyšetření.ˇ


 

 

Ředitelka Alzheimer´s Research Trust se světoznámým autorem fantasy knih Terrym Pratchetem, který věnoval této organizaci jeden milión liber na výzkum Alzheimerovy choroby, která u něho byla diagnostikována v prosinci 2007.

 

S tím, jak je každoročně stále více a více lidí diagnostikováno Alzheimerovou chorobou, vyvstává potřeba urychleně podpořit výzkum. Snaze nalézt prevenci nemoci nebo její účinné léčbě musí být věnováno veškeré možné úsilí. Margaret Thatcher, patronka Alzheimer"s Research Trust

Výzkumníci ze dvou univerzit spojili své síly při vývoji jednoduchého krevního testu k diagnostice Alzheimerovy choroby. Studii, která si dala za cíl objevit, zda by mohly být v krvi objeveny takzvané biomarkery, s jejichž pomocí by se dala určit Alzheimerova choroba dříve, než se její ničivé účinky významně a nesmazatelně podepíší na mozku nemocného člověka, podpořila dvěma sty tisíci liber významná dobročinná nadace Alzheimer’s Research Trust.

 

Jako biomarkery se označují sloučeniny přítomné v organismu, které mohou indikovat nemoc. Většinou se jedná o specifické proteiny nebo jednodušší molekuly. Tým z Nottinghamu se bude snažit identifikovat tyto biomarkery analyzováním proteinů v krvi pacientů s Alzheimerovou chorobou a jejich porovnáním s proteiny kontrolní skupiny zdravých starších osob.

 

V současnosti je spolehlivé určení diagnózy Alzheimerovy choroby obtížné a takové prodlení v diagnóze může často znamenat, že ještě před zahájením léčby dojde k nevratnému poškození mozku pacienta. Lékaři věří, že zachycení nemoci v časných stádiích a co nejrychlejší zahájení léčby bude mnohem účinnějším přístupem.

 

Profesor Kevin Morgan ze School of Molecular Medical Sciences na University of Nottingham řekl: „Spolehlivý a přesný test k identifikaci postižených jedinců by mohl v budoucnosti znamenat, že by jejich léčba mohla být zahájena dříve – tehdy, kdy je pravděpodobná mnohem větší účinnost léků. Mohlo by to také poskytnout více času na přípravu a plánování budoucnosti lidem s demencí a jejich rodinám.“

 

Ze stávajících diagnostických testů se nejvíce uznává MMSE (mini-mental state examination). Vyšetřovanému se kladou otázky a úkoly, hodnotí se jehoschopnost orientace, pozornost, početní úkony, paměť a řeč. Odpovědi jsou bodovány. Na chorobu se usuzuje podle počtu dosažených bodů. Opakováním testu se po čase zjistí postup choroby. Mezi pomocné metody patří počítačová tomografie a magnetická rezonance. Pro Alzheimerovu chorobu je typický úbytek mozkové kůry. Přes veškerý pokrok vědy ale zatím neexistuje vyšetřovací metoda, která by umožnila jednoznačně určit, že se jedná skutečně o tuto nemoc. Platí tedy, že rozhodující slovo má až pitva s mikroskopickým vyšetřením mozkové tkáně.

Výzkumníci na University of Nottingham nejenom, že přišli na myšlenku využití biomarkerů jako prostředku diagnostiky, ale budou také zapojeni do shromažďování vzorků v rámci spolupráce Velké Británie a Evropské unie, přičemž tyto vzorky budou testovány s využitím technologie laboratoře Nottingham Trent University.

 

 
U Ronalda Reagana byla Alzheimerova choroba diagnostikována čtyři roky po odchodu z úřadu. V České republice žije s touto diagnózou asi 70 tisíc osob. Na celém světě asi 25 miliónů lidí.

Generální ředitelka Alzheimer’s Research Trust Rebecca Wood řekla: „Těšilo nás, že financujeme něco, co by mohlo znamenat průlom v diagnostice Alzheimerovy choroby.“ „Ve Velké Británii je zhruba sedmset tisíc lidí postižených demencí a v průběhu jedné generace se dá očekávat dokonce zdvojnásobení tohoto čísla. Proto velmi naléhavě potřebujeme financovat výzkum hledající jakékoliv cesty k zastavení tohoto ničivého onemocnění.“

 


Novinky týkající se této studie by se měly objevit před Světovým dnem Alzheimerovy choroby, který je 21. září, jehož cílem je zvýšit povědomí o životě s demencí.ˇ

 

Zdroj: University of Nottingham, Alzheimer´s Research Trust
 

 

 


Autor: Anna Marcinková
Datum:20.09.2008 02:02