O.S.E.L. - Akupunktura u zvířat?
 Akupunktura u zvířat?
Akupunktura, ač tomu někteří lidé nevěří, dokáže úspěšně léčit symptomy některých chorob a zejména tlumit bolesti. Ačkoliv v případech, kdy je aplikována lidem, tak nevěřící Tomášové více či méně hlasitě křičí: „Placebo!“ Ale co když pomáhá zvířatům? 

“Jehly jsou často spojovány s bolestí a nepříjemnými pocity, ale kobyle Gypsy přinesly tyto tenké ostré předměty tolik potřebnou úlevu,” řekl doktor Mark Crisman, profesor na Department of Large Animal Clinical Sciences z Virginia-Maryland Regional College of Veterinary Medicine na Virginia Tech, který provádí léčbu zvířat také s pomocí akupunktury.

 

Zvětšit obrázek
Gypsy měla infekci hlezna a doktor Crisman kromě tradiční léčby použil i akupunkturu, aby pomohl posílit její kosti a imunitní systém a hlavně jí ulevil od bolesti. (Foto: Virginia Tech)

Akupunktura, která má své kořeny daleko na východě až v dávné Číně, je technikou založenou na zapichování velmi jemných jehel do specifických bodů na těle nejenom s cílem ulevit od bolesti, ale i pro další terapeutické účely. Tato starobylá praktika byla dlouhodobě používána u lidských pacientů k léčení nemocí. Dokonce byla s úspěchem použita ke zvýšení procenta oplodnění při in vitro fertilizaci.  Během několika posledních desetiletí si akupunktura získala oblibu a uznání i ve veterinární medicíně.

„Akupunktura byla ověřena jako bezpečná a relativně bezbolestná metoda léčby v případě různých zvířecích nemocí,“ řekl doktor Crisman, který provozuje tuto léčbu již celé desetiletí u koní a vyučuje další zájemce o získání patřičného osvědčení. Virginia-Maryland Regional College of Veterinary Medicine’s Veterinary Teaching Hospital běžně nabízí možnosti tohoto léčebného postupu, a to jak u malých, tak u velkých zvířat. Nemoci, které jsou dobře léčitelné akupunkturou, se dotýkají mnoha oblastí od kožních problémů přes nemoci svalů a kostry až po neurologické problémy.

 

 
Doktorka veterinární medicíny Bess Pierce: „Třeba bolest a osteoartritida jsou běžnými nemocemi, které u malých zvířat často léčíme akupunkturou. Ale můžeme tuto léčbu použít i u mnoha dalších zdravotních problémů.“


Veterináři, kteří si přejí praktikovat akupunkturu u zvířat, musí podstoupit patřičné doplňující vzdělávání. Díky nedávnému získání osvědčení, doplnila doktrorka Beverley Purswell, profesorka na Department of Large Animal Clinical Sciences, čtveřici certifikovaných veterinárních akupunkturistů na univerzitě (tím zbývajícím je docent doktor Scott Pleasant).
„Akupunktura samozřejmě nenahrazuje tradiční veterinární léčbu,“ říká Purswellová, která plánuje využití této terapie při své práci zaměřené speciálně na reprodukci, „ale tyto postupy mohou velmi dobře podpořit téměř veškerou léčbu, kterou v současnosti využíváme.“

 

Kdo ví, třeba jednou budeme problémy s plodností, které se vyskytují například u vysoce užitkových krav, léčit i akupunkturou. Ale to ukáže teprve čas, zda bude o tuto techniku zajem do té míry, aby se jí naučili i naši veterináři efektivně používat.

Zdroj: Virgini a Tech

 

 

 

 

 


 Komentář osla: Nuž, každý se nějak živit musíme...


Autor: Anna Marcinková
Datum:28.10.2008 11:29