O.S.E.L. - Japonce děsí nový typ BSE
 Japonce děsí nový typ BSE
V Japonsku prolomena hranice 30 měsíců. Také výsledky z jiných zemí naznačující existenci nového typu hovězích prionů. Pokud se tyto nálezy potvrdí, bude mít BSE různé „kmeny“.


Japonci uvalili v provincii Fukušima karanténu na zhruba 600 kusů skotu poté, co zjistili BSE u volka starého pouhých 23 měsíců. Až doposud převládal názor, že u zvířat mladších 30 měsíců se nemůže BSE projevit. Ve Velké Británii sice bylo pár případů, kdy BSE udeřila i těsně pod touto věkovou hranicí, ale to bylo chápáno spíše jako „přirozená odchylka od normálu“. Informací o tomto případu BSE, který je osmým případem v Japonsku od roku 2001, kdy se tam „nemoc šílených krav objevila poprvé, je jen velmi málo. Z výsledků testů ale vyplývá, že priony („zašmodrchaná“ bílkovina poškozující mozek a vyvolávající chorobu) z mozku japonského volka jsou poněkud odlišné od obvyklých hovězích prionů. Podobné výsledky testů naznačující existenci nového typu hovězích prionů ohlásili i italští veterináři. V tomto případě šlo ale o dva kusy skotu ve věku kolem 11 či 12 roků. Pokud se tyto nálezy potvrdí, není to nejlepší zpráva. Znamená to, že i BSE bude mít různé „kmeny“, podobně jako je má ovčí prionové onemocnění skrapie. Z jednoho případu je těžké odhadovat, zda nový kmen BSE může postihovat i mladší zvířata než jeho „standardní“ varianta. O tom, nakolik budou tyto kmeny nebezpečné i pro člověka, který se hovězími priony může nakazit, lze zatím také jen spekulovat.
Zatím zemřelo na nákazu hovězími priony (na tzv. novovu variantu Creutzfeldt-Jakobovy choroby) více než 100 lidí, v drtivé většině obyvatel Británie.

Japonsko patří k zemím s nejdokonalejším systémem ochrany spotřebitele před priony z hovězího masa, i když v počátcích boje s touto chorobou udělali nejednu „botu“. První japonská „šílená“ kráva byla zpracována na masokostní moučku a bylo z ní vyrobeno krmivo. Teď ale zodpovědní pracovníci japonského ministerstva zemědělství garantují, že v případě potřeby karanténu ještě rozšíří a nechají utratit všechna zvířata, u nichž bude sebemenší riziko, že se nemocí šílených krav nakazila.




Priony vyvolávají typickou degeneraci mozku, který připomíná svou strukturou plnou děr houbu na mytí nebo ementál. Spolehlivý lék proti těmto smrtelným chorobám neexistuje.

Autor: Jaroslav Petr
Datum:15.10.2003