O.S.E.L. - Sabotuje si NASA vlastní raketoplány?
 Sabotuje si NASA vlastní raketoplány?
Nedávno jsme vás v článku „Raketoplány v pohybu“ informovali o tom, že se NASA snaží z vypětím všech sil stihnout plánovaný termín startu raketoplánu Endeavour. Nakonec se to úřadu podařilo, kosmický koráb se ale k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) přesto nevydal. Několik hodin před startem se objevila technická závada a NASA postupně propásla krátké startovací okno. Endeavour si pobude na Zemi nejméně do poloviny července. Objevily se dokonce spekulace o sabotáži.


 

 

Zvětšit obrázek
Endeavour na startovací rampě


Vezměme to ale hezky postupně. NASA se připravovala 13. června vyslat do vesmíru raketoplán Endeavour (STS-127). Příliš manévrovacího prostoru přitom úřad neměl. Už 17. června hodlala k Měsíci odstartovat sonda LRO a mezi jednotlivými starty musí být přestávka nejméně 48 hodin. Krátce poté ale zase pro změnu skončily startovací okna pro Endeavour.

 

Přípravy na start kosmického korábu probíhaly bez problémů a dokonce i nevyzpytatelné floridské počasí, které v minulosti zabránilo nejednomu startu, tentokrát hrálo NASA do karet. V sobotu 13. června velmi brzy ráno bylo zahájeno čerpání kapalného vodíku do vnější palivové nádrže. Čidla ale začala hlásit problém. Do potrubí, které ze startovací rampy odvádí odpařený vodík, unikalo značné množství tohoto paliva. Něco podobného je samozřejmě zcela nepřípustné, ale ne neobvyklé. Stejný technický problém zabránil startu raketoplánu letos v březnu.

 

V neděli 14. června večer zasedlo vedení NASA a dohodlo se na odkladu startu na středu 17. června. V ten den se měla k Měsíci vydat sonda LRO, takže manažeři pro pilotované lety se museli dohodnout na kompromisním řešením se svými kolegy, kteří se intenzivně připravovali na start kosmické sondy.

 

Po odčerpání vodíku z vnější palivové nádrže se NASA pustila do oprav stejným způsobem, jakým to provedla v březnu u raketoplánu Discovery. I tentokrát byly na potrubí vyměněny některé uzávěry. Jenomže únik paliva pokračoval a technikům se nepodařilo zjistit, kde je zakopaný pes. Ve středu 17. června musel být start znovu odložen. Už v sobotu 20. června ale skončila startovací okna pro let k ISS a další šanci dostane Endeavour až nejdříve 11. července.

 

O den později odstartovala sonda LRO k Měsíci a v úterý 23. června by měla být navedena na jeho oběžnou dráhu.

 

Zvětšit obrázek
Endeavour


Sabotáž?

Ve sdělovacích prostředcích a na kosmonautických webech se objevily spekulace, že za technickými problémy raketoplánů je úmyslná sabotáž některého z pracovníků NASA. Tuto domněnku by podporoval fakt, že se dodnes nepodařilo zjistit přesnou příčinu březnových problémů Discovery a nejinak tomu bylo i zpočátku v případě raketoplánu Endeavour. Také pro motiv nemusíme chodit daleko. Už příští rok mají raketoplány ukončit aktivní službu a než odstartuje první raketa Ares s lodí Orion, uplyne několik let. Mnoho zaměstnanců NASA tak přijde o práci. Je tedy v jejich osobním zájmu, aby raketoplány létaly co možná nejdéle a každé zdržení a nabourání harmonogramu letů přijde vhod.

 

NASA ale možnost sabotáže téměř okamžitě odmítla. V uplynulých hodinách se objevily informace, že za netěsností je vychýlení desky, spojující potrubí s vnější palivovou nádrží. Na opravě se pracuje. Natěsnaný jízdní řád raketoplánů do jejich konce v roce 2010 ale dostává další tvrdou ránu.

 

Zdroje:

https://www.space.com/missionlaunches/090618-sts127-sabotage.html
https://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html
https://mediaarchive.ksc.nasa.gov/search.cfm?cat=4

 


Autor: Petr Kubala
Datum:23.06.2009 13:12