O.S.E.L. - Bezdětnost je ekologická
 Bezdětnost je ekologická
Pokud chtějí lidé z ekonomicky rozvinutých zemí skutečně chránit Zemi před nadměrnou produkcí skleníkových plynů, měli by se vzdát rodičovství a přenechat plození potomků obyvatelům třetího světa.



 

 
Od září u nás jsou úsporné žárovky povinné. Dvacetkrát účinnější metoda omezení emisí oxidu uhličitého – omezení porodnosti - ale zůstává jako zakopaná hřivna zcela nepovšimnuta.

Před dvěma staletími žila na Zemi miliarda lidí. Dneska je nás více než 6,6 miliardy a naše planeta podle toho také vypadá. Čerpáme ropu, uhlí a zemní plyn, bereme vodu z jezer a řek. Moře, půdu a vzduch zamořujeme spoustou škodlivých látek. Nastartovali jsme masové vymírání druhů srovnatelné s kataklyzmaty, jaká se odehrála na konci permu nebo na konci křídy. 

 



Statistikům z Oregon State University vyšlo, že plození děti patří z ekologického hlediska k nejničivějším činnostem. Kdo chce zachránit planetu, měl by zůstat bezdětný. To platí především pro obyvatele ekonomicky vyspělých zemí. Každý americký novorozenec se rovná 9 441 tunám oxidu uhličitého. Jak už to tak chodí, i děti mají nakonec nějaké děti, a tak každý potomek zvýší v konečném důsledku emise přepočtené na jednoho rodiče 5,7krát.

 


Plození dětí v zemích třetího světa je ve srovnání s tím ekologicky neškodné. Novorozený Číňánek  zatíží planetu ve srovnání s malým Američánkem jen pětinou množství oxidu uhličitého a novorozenec v Bangladéši pouhou stošedesátinou.

 


Omezení porodnosti je v redukci produkce skleníkových plynů dvacetkrát účinnější než náhrada tradičních aut za tzv. ekologická, třídění a recyklace odpadu nebo náhrada tradičních žárovek za žárovky  energeticky úsporné.



 

Zvětšit obrázek
Děti v Bangladéši jsou 160krát ekologičtější než malí Američané.

Navzdory populační explozi jsou obyvatelé třetího světa co do produkce oxidu uhličitého prostřednictvím potomků mnohem méně škodliví životnímu prostředí než obyvatelé zemí, kde porodnost klesá a nestačí na prostou reprodukci. Lidé v rozvojových zemích žijí co do spotřeby energie velmi nenáročně a vzhledem ke kratšímu životu neškodí světu tak dlouho jako dlouhověcí obyvatelé ekonomicky vyspělých zemí.

 

 

Kdyby měli obyvatelé ekonomicky vyspělých zemí do roku 2100 zredukovat produkci oxidu uhličitého o 85%, asi by to vyvolalo vzpoury, občanské války a státní převraty. Afrika je dneska s produkcí oxidu uhličitého na úrovni, která by jí dovolovala zvýšit produkci oxidu uhličitého dvakrát  -a jen by se tím vyrovnala drasticky „uškrcené“ produkci oxidu uhličitého ekonomicky vyspělých zemí z roku 2100. Z hlediska produkce oxidu uhličitého je Afrika vlastně kontinentem, kde zítra již znamená včera. Mají bohatě splněno to, k čemu my se nedopracujeme ani za sto let.


Pramen: Oregon State University


Autor: Jaroslav Petr
Datum:12.08.2009 14:24