O.S.E.L. - Hrají gorily na babu?
 Hrají gorily na babu?
Podle vědců se mladé gorily učí při honičkách fair play.


 

Nizozemsko-britsko-německé trio badatelů – Erwin Van Leeuwen, Marina Davila Rossová a Elke Zimmermannová – dokazuje ve studii zveřejněné v Biology Letters, že se mladé gorily při bojovných honičkách učí smyslu pro fair play. Pozorovali v zoo celkem jednadvacet mladých goril – samečků i samiček – a zvláštní pozornost věnovali videozáznamům honiček. Celkem jich měli k dispozici 86. Obraz honičky se řídí vesměs podobným scénářem. Prchající prchá před pronásledovatelem. Když pronásledovatel prchajícího dostihne, obvykle ho praští a v té chvíli začne sám prchat. Role se vymění. Z pronásledovatele je pronásledovaný, z prchajícího pronásledovatel. Pokud je pronásledovatel  naladěn na jemnější notu, pak se prchajícího jen jemně dotkne nebo na něj položí ruku či paži. V té chvíli se role nestřídají. Autoři studie z toho vyvozují, že mladé gorily při honičkách chápou ránu jako „nespravedlivý akt“ a oprávněně očekávají pomstu. Učí se tak chápat, co je a co není fér.

 

Video „gorilí baby“



 


Věhlasný primatolog Frans de Waal si není touto interpretací moc jistý. Podle něj může být rána při honičce například i pokusem upoutat pozornost a zajistit si pokračování hry. 
Zajímavé je, že většina populárně-vědeckých serverů referuje o této studii jako o „hře na babu“ (playing tag). V samotné studii je ale „hra na babu“ zmíněna jen dvakrát a pokaždé jako analogie gorilího chování ze světa lidských mláďat. Nikde nelze najít formulaci, že „gorily hrají na babu“. Z titulků na serverech by čtenář bezmála získal dojem,  že na videozáznamech ze zoo najde gorilu, která si klepe na čelo a odříkává: „Piky, piky na hlavu, že na babu nehraju.“
Studie v Biology Letters tedy vypovídá ledacos zajímavého o gorilách. Její interpretace na serverech zase vypovídají ledacos zajímavého o nás lidech – hlavně o těch, co popularizují vědu a co popularizující články čtou. „Gorilí baba“ je téma, které stoprocentně táhne. Současně s touto zprávičkou jsme napsal pro Osla ještě příspěvek o nově objevené regulační roli mikropeptidů, o jehož významnosti není pochyb. Moc mě zajímá, který z článků přiláká větší pozornost. Svého favorita už mám. Protože čtenáři Osla patří mezi osvícence, odhaduji, že článek o mikropetidech nasbírá během tří dní tak 5000 návštěv. Po téhle konině o gorilí babě neštěkne pes. Anebo se mýlím?

 

Pramen: Biology Letters, New Scientist, Science Daily, Discovery News aj.

 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:16.07.2010 10:42