O.S.E.L. - Osídlení Austrálie – jednou a dost
 Osídlení Austrálie – jednou a dost
Objevila se zajímavá studie, která zkoumala genetickou diverzitu Australských domorodců a porovnávala jí s ostatními populacemi. Dává za pravdu českému lingvistovi.


 

Výsledek studie ("Whole-Genome Genetic Diversity...")  se může zdát poměrně překvapivý. Domorodí Austrálci mají společný původ s Papuánci a Melanésany - o tom asi nikdo nepochyboval. Zajímavější je, že všichni dohromady se oddělili od  ostatních lidských populací velmi dávno. Cizí genetická příměs u Austrálců je velmi malá a je výhradně nedávného Evropského původu. Melanésané a Papuánci mají trochu genů z východní Asie. Dostaly se sem během austronéské expanze před 3 až 2 tisíci lety.

To je zajímavé zjištění, protože existuje několik prací, které jasně vypovídají o migraci z Indie do Austrálie. Ta byla doložena lingvisticky, antropologicky a také geneticky - na základě analýzy chormozomu Y.

 

Pravdou je, že podobnosti mezi jazyky jižní Indie a Austrálie nebyly vždy obecně přijímány. (Odmítal je i přední český lingvista profesor Václav Blažek.). Porovnávání lebek je metoda sporná a její argumentační váha je velmi slabá. A zmiňovaná genetická studie? Ta je z roku 2002. Od té doby ušla genetika velký kus cesty. Dnes víme, že mužské linie chromozomu Y Austrálie a Indie jsou od sebe geneticky velmi daleko z čehož lze odvodit, že jde o populace od sebe striktně oddělené.

 

Další relativně nová práce (2008) analyzovala mitochondriální DNA Austrálců a Papuánců.. Její závěry jsou naprosto v souladu s novými poznatky, dokonce je ještě upřesňují. Podle této práce všechny současné haplogrupy mitochondriální DNA domorodých Austrálců a Papuánců pocházejí z doby před 58+/-8 tisíci lety. V podstatě podobný časový údaj známe z archeologických nálezů. Zajímavé je, že všechny haplogrupy mají původ v Indii. Podle rychlosti mutací lze také stanovit dobu, kterou trvala cesta z Indie do Austrálie – bylo to 5 tisíc let.

 

Zbývá vyřešit ještě jednu drobnou nejasnost a tou je dominantní haplorgupa chromozomu Y australských domorodců – haplogrupa K. Ta sice také pochází z Indie, ale její stáří je odhadováno na pouhých 40-50 tisíc let. Je zřejmé, že tento údaj je třeba revidovat. Revize stáří haplogrup chromozomu Y proběhla už několikrát a pokaždé se stáří zvyšovalo, je vidět, že ne dostatečně.

 


Autor: Václav Hrdonka
Datum:14.08.2010 13:47