O.S.E.L. - Vzlétne do 10 let kosmický raketoplán z běžné ranveje?
 Vzlétne do 10 let kosmický raketoplán z běžné ranveje?
Pokud se vše podaří podle představ britské společnosti Reaction Engines, tak ano. Jejich Skylon by měl vynést z letištní dráhy na oběžnou dráhu Země 12 tun nákladu za příjemně nízkou cenu. Stojíme na prahu dobývání nejbližšího vesmíru?


 

 

Zvětšit obrázek
Skylon na oběžné dráze. Kredit: Reaction Engines, Ltd.

Představte si bezpilotní raketoplán, který se rozjede po sice solidní, zpevněné, ale stále ještě klasické letištní ranveji a se zhruba 30 pasažéry se vznese až na oběžnou dráhu. Nějaký čas si skotačí v kosmickém prostoru a pak se zase snese na relativně normální letiště. Není to kupodivu scéna z laciné sci-fi, ale projekt Reaction Engines Limited, britské aerokosmonautické společnosti se sídlem v Oxfordshire.

Zvětšit obrázek
Nová britská vesmírná agentura. Kredit: UK Space Agency.

Raketoplán Reaction Engines nese jméno Skylon a měl by se odlepit od země do deseti let. Celý projekt je zatím ve stádiu výroby zkušebního prototypu, přesto ale čerstvá britská vesmírná agentura UK Space Agency  nedávno pořádala workshop, na němž odborníci diskutovali o možnostech komerčního vývoje Skylonu. Pokud budou v Reaction Engines úspěšní, mohli by postavit vůbec první stroj, který by se v kompletním stavu dostal z povrchu Země až na oběžnou dráhu a zase zpátky.

 

Projektovaný Skylon o délce 82 metrů a rozpětí křídel 25 metrů by měl létat rychlostí až 25 machů do maximální výšky kolem 460 kilometrů, kam by mohl vynést 12 tun nákladu nebo cestujících. To všechno za méně než desetinu finančních nákladů oproti vypuštění srovnatelné rakety klasického střihu. Skylon nemá žádné přídavné rakety ani nádrže s palivem, o jeho pohon se starají dva elegantní hybridní motory SABRE (Synergistic Air-Breathing Rocket Engine), které od startu až do rychlosti 5,5 machů a výšky 26 km spalují kapalný vodík se vzduchem a poté přecházejí na hypersonickou rychlost, při níž je pohání směs kapalného vodíku a kapalného kyslíku z palubních nádrží. Skylon by měl při startu vážit 275 tun, zatímco během přistání pouhých 55 tun. Rozdíl mezi oběma hmotnostmi pochopitelně představuje palivo, z něhož třetinu činí kapalný vodík a dvě třetiny kapalný kyslík. Pokud by Skylonu náhodou zbylo nějaké palivo navíc, musel by ho vypustit před zahájením přistávacího manévru. Lehčí stroj by samozřejmě přistával snadněji. Jeden Skylon by mohl vzlétnout zhruba dvěstěkrát, možná i více. Startovaly by téměř rychlostí 0,5 machu a potřebovaly by k tomu dráhu o délce 5,6 km, navíc v prvních 4 kilometrech silnější, než běžné ranveje pro stávající letadla. Při přistání by se Skylon rozžhavil kupodivu podstatně méně, než raketoplány NASA, což podstatně snižuje nároky na jeho tepelný štít.

 

Zvětšit obrázek
Skylon po přistání. Kredit: Reaction Engines, Ltd.

Odborníci odhadují, že vývoj Skylonu přijde na přibližně 12 miliard dolarů. To je sice jistě závratná částka, ale na druhou stranu se zhruba rovná ceně za vývoj airbusu. Každý start by měl stát kolem dalších 10 milionů dolarů, což je oproti odpálení klasické rakety mnohem příjemnější částka. Společnost Reaction Engines plánuje využívat Skylon k turistickým výletům na oběžnou dráhu, přičemž jedna taková letenka by mohla stát kolem 500 tisíc dolarů. Podle Reaction Engines by se Skylon mohl stát důstojným nástupcem amerických raketoplánů, spolehlivým obslužným dopravním prostředkem Mezinárodní vesmírné stanice, revoluční strojem pro vesmírnou turistiku a také nabídnout příležitosti vesmírnému průmyslu, který je zatím ještě v úplných plenkách a kterému by podobný dopravní prostředek jistě velice prospěl. V Reaction Engines zároveň předpokládá, že v dnešním světě by mohl být zájem až o 70 Skylonů.

 

 

   
 Model hybridního motoru SABRE. Kredit: Reaction Engines, Ltd. Logo Reaction Engines Limited. Kredit: Reaction Engines, Ltd. 

 

Prameny: Mail Online 17.9. 2010, Wikipedia (Reaction Engines Skylon)


 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:28.09.2010 09:21